16.1.2024 (SITA.sk) – Inklúzii LGBTIQ komunity do spoločnosti sú skôr naklonené mestá ako vidiecke oblasti, a to pre vyššiu mieru otvorenosti a tolerancie.
Existujú veľké rozdiely medzi krajinami Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie na jednej strane a balkánskymi krajinami, Tureckom na druhej strane. Nižšie skóre tolerancie vykazujú aj mestá vo východných členských štátoch Únie, pričom niektoré z nich (mestá v Poľsku či Rumunsku) sa dostali pod 40-percentnú toleranciu.
V prvej trojke aj Reykjavík a Kodaň
Európska komisia spracovala rozsiahly prieskum začiatkom minulého roka, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 71-tisíc obyvateľov z 83 miest v EÚ, krajinách Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO), Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a na západnom Balkáne a v Turecku.
TOP desať miest pre život pre LGBTIQ ľudí
Mesto
Krajina
Skóre (v %)
1. Zürich
Švajčiarsko
96
2. Reykjavík
Island
95
3. Kodaň
Dánsko
94
4. Mníchov
Nemecko
93
5. Groningen
Holandsko
93
6. Cardiff
Spojené kráľovstvo
93
7. Štokholm
Švédsko
92
8. Oslo
Nórsko
92
9. Oulu
Fínsko
92
10. Valletta
Malta
91
Na prvom mieste v tolerancii k LGBTIQ ľuďom s 96 % sa umiestnil Zürich, po ňom nasleduje hlavné mesto Islandu Reykjavík (95 %) a prvú trojicu najtolerantnejších miest uzatvára Kodaň (94 %). S rovnakým skóre 93 % sa v rebríčku umiestnili Mníchov, holandský Groningen a Cardiff vo Veľkej Británii.
Stratégia rovnosti LGBTIQ ľudí
Vysoká úroveň tolerancie a otvorenosti (92 %) je aj v Štokholme (Švédsko), Osle (Nórsko) a v Oulu (Fínsko). Prvú desiatku uzatvára hlavné mesto Malty Valletta.
V krajinách Európskej únii aj na celom svete možno sledovať pokrok k právnemu začleneniu LGBTIQ ľudí do spoločnosti a v boji proti diskriminácii na základe sexuálnej orientácie. Európska komisia prijala na roky 2020 až 2025 Stratégiu rovnosti LGBTIQ ľudí s cieľom riešiť problematiku diskriminácie ešte účinnejšie.
Desať najmenej tolerantných miest pre život LGBTIQ ľudí
Mesto
Krajina
Skóre (v %)
1. Diyarbakir
Turecko
27
2. Tirana
Albánsko
29
3. Istanbul
Turecko
34
4. Ankara
Turecko
35
5. Białystok
Poľsko
35
6. Piatra Neam
Rumunsko
35
7. Podgorica
Čierna Hora
37
8. Skopje
Severné Macedónsko
38
9. Heraklion
Grécko
42
10. Belehrad
Srbsko
53
Napriek tomu v niektorých členských štátoch sú zavádzané opatrenia, ktoré bránia právam ľudí z tejto komunity. V Poľsku napríklad niekoľko samospráv a regiónov prijalo v roku 2019 uznesenie o vytvorení tzv. „zón bez LGBT ideológie“.
V Maďarsku bol v roku 2021 prijatý zákon, ktorým sa stanovuje viacero obmedzujúcich a diskriminačných opatrení voči LGBTIQ ľuďom.
Ako je na tom Slovensko?
Ak by sme sa pozreli na výsledky na národnej úrovni, tak v piatich členských štátoch Únie je skóre tolerancie a otvorenosti nižšie ako 50 %. Ide o Rumunsko (21 %), Bulharsko (35 %), Chorvátsko (36 %), Poľsko (38 %) a Slovensko (40 %).
Aj tu však panujú veľké rozdiely. Najväčší rozdiel sa zistil v Poľsku, kde národné skóre je síce iba 38 %, avšak mestá ako Gdansk dosahuje 85 % a Krakov 79 %. Podobne je na tom aj Rumunsko, kde mestá ako Bukurešť dosahujú 60 % či Kluž-Napoca 58 % a národné skóre tolerancie a otvorenosti k LGBTIQ ľuďom je iba 22 %.
„Z 83 miest má 42 vyšší podiel ako je skóre na národnej úrovni, čo potvrdzuje úlohu miest ako miest integrácie a tolerancie. Potvrdzuje sa zároveň, že najtolerantnejšie mestá sa nachádzajú buď v severných a západných členských štátoch, alebo v krajinách EZVO,“ uvádza Európska komisia.
Viac k témam: LGBTQI+, Stratégia rovnosti LGBTIQ ľudí
Zdroj: SITA.sk – Poznáme mestá, ktoré sa považujú za najlepšie pre život LGBTIQ ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.