gtag('config', 'UA-130501671-1');

6.8.2019 (Webnoviny.sk) – Generálna prokuratúra SR si vyžiadala správu o stave veci na posúdenie zákonnosti postupu orgánov činných v trestnom konaní v prípade zastavenia vyšetrovania bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Uvádza sa to v stanovisku GP SR, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Andrea Predajňová.

Do vyšetrovania nezasahoval

Prokuratúra zároveň zdôrazňuje, že rozhodnutie vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave o zastavení trestného stíhania vo veci trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa nebolo konzultované s GP SR.

Dozorovú právomoc v tejto trestnej veci vykonáva prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava, ktorý je oprávnený samostatne toto rozhodnutie vyšetrovateľa preskúmať a rozhodnúť o ňom,“ uviedla Predajňová.

Generálny prokurátor SR nijakým spôsobom do vyšetrovania veci nezasahoval, ani „neodobroval“ rozhodnutie vyšetrovateľa KR PZ Bratislava či dozorového prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave,“ dodala.

Mečiar nemá byť stíhaný za udelenie amnestie

Televízia Markíza v pondelok informovala, že expremiér Vladimír Mečiar nebude stíhaný za udelenie amnestie v kauze únosu prezidentovho syna.

Rozhodol o tom policajný vyšetrovateľ s argumentom, že skutok nie je trestným činom a nie je tak dôvod na postúpenie veci. Polícia toto rozhodnutie podľa televízie prekonzultovala aj s Generálnou prokuratúrou SR.

Polícia začala Vladimíra Mečiara vyšetrovať ešte v júli 2017. Následne 10. augusta ohlásila, že ho nebude za amnestie stíhať, lebo vec je premlčaná. Prípadom sa opätovne zaoberali od októbra 2017.

Generálna prokuratúra totiž na podnet poslanca NR SR Ondreja Dostála skonštatovala, že pôvodné uznesenie vyšetrovateľa, ktorý vec odložil z dôvodu premlčania, bolo predčasné.

Odvlečenie Michala Kováča mladšieho

Pokiaľ ide o samotné zavlečenie, Okresný súd Bratislava III v tejto veci v júni rozhodol, že súdne konanie prerušuje a predloží Súdnemu Dvoru Európskej únie na rozhodnutie prejudiciálne otázky. Stanovisko súdneho dvora totiž považuje za nevyhnutné pre ďalší procesný postup vo veci.

Prejudiciálna otázka je v právnom poriadku definovaná ako otázka, ktorá môže mať význam pre rozhodnutie súdu. Na jej rozhodnutie však nie je príslušný súd, pred ktorým sa uskutočňuje konkrétne konanie, ale iný orgán, prípadne iný súd.

Obžalobu na Okresnom súde Bratislava III podal v tejto kauze prokurátor Michal Serbin ešte v roku 2000. V prípade figuruje 13 ľudí, vrátane exšéfa SIS Ivana L. Syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča Michala Kováča mladšieho odviezli proti jeho vôli na územie Rakúska 31. augusta 1995.

V Rakúsku ho následne vzali do väzby pre kauzu Technopol. Zo skutku podozrievali Slovenskú informačnú službu, pričom o svojej účasti na celej veci hovoril aj bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík.

Viac k témam: generálny prokurátor, únos Michala Kováča ml.
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálna prokuratúra posúdi rozhodnutie o zastavení vyšetrovania Mečiara v kauze únosu Kováča ml. © SITA Všetky práva vyhradené.