gtag('config', 'UA-130501671-1');

Rodina objektívov FUJINON privíta vo februári nového člena. XF 16-55mm bude štandardný zoom-objektív využiteľný od  širokouhlých krajiniek až po portréty.

Novinka bude mať šošovky s vrstvou s Nano-GI (Gradient Index). Jedná sa o novú technológiu, ktorá vďaka nepravidelnej mikroskopickej štruktúre povrchu znižuje odraznosť skla šošovky. Upravený index lomu v rozhraní medzi sklom a vzduchom eliminuje efekt zdvojenia obrazu a tvorbu takzvaného závoja pri diagonálne dopadajúcom svetle.

Samotnú konštrukciu objektívu tvorí 17 prvkov zostavených do 12 skupín. Tri prvky slúžia pre minimalizáciu sférickej aberácie a tri členy z ED skla zas k eliminácii laterálnej a axiálnej chromatickej aberácie. Zabezpečujú, aby bol obraz ostrý od okraja po okraj, v celom rozsahu zoomu. Pred objektív možno nasadiť rôzne filtre, s  priemerom 77 mm. Svetelnosť objektívu je f2.8 a v 19-tich krokoch sa uzatvára do maxima f22. Clonu tvorí 9 zaoblených lamiel aby tvorili hladký a kruhový bokeh. Clonový a ostriaci prstenec sú z kovu. Pri širokouhlom nastavení je ostriaca vzdialenosť pre makro 30 cm, pri telefote ostrí o 10 centimetrov ďalej.

 

 

Rýchly a tichý

 

Objektív zaostruje rýchlo a ticho. Pod rýchlosť sa podpisuje dvojitý lineárny motorček a nižšia hmotnosť objektívu (655g). V kombinácii s telom s Phase Detection AF dokáže autofokus zaostriť za 0,06 sekundy. Objektív používa systém vnútorného zaostrovania. To znamená, že sa v ňom pohybuje len malá šošovka v strednej a zadnej časti objektívu, nie veľké šošovky vpredu. Zaostruje veľmi rýchle a fotografie sníma nenápadne. Tichá uzávierka neruší okolie a nevyľaká plachý objekt.

V prípade ručného zaostrenia príde vhod funkcia, ktorá ho kombinuje s automatickým a tým spresňuje. Po uzamknutí autofokusu a polovičnom stlačení spúšte je možné otáčať zaostrovacím prstencom a jemne doostrovať. Objektív nemá optický stabilizátor.

 

Ideálny partner

 

Podľa odporúčaní výrobcu dosahuje objektív najlepšie výsledky s fotoaparátmi s technológiou Lens Modulation Optimiser. LMO spracúva nasnímaný obraz a opravuje účinky optickej difrakcie. Výsledné zábery majú ostrý celý obraz a aj pri nižšej clone si zachovávajú realistický trojrozmerný dojem.

Vďaka utesnenej konštrukcii je objektív odolný voči prachu a nepriazni počasia a može pracovať v teplotách až do -10°C. V tomto ohľade je preň vhodným partnerom telo X-T1, ktoré má rovnakú úroveň ochrany.

Ako sme spomínali, objektív ponúka kombináciu autofokusu s ručným zaostrením. Ak ste už majiteľom staršieho aparátu bude pre jej využitie potrebné aktualizovať firmvér. Ten je dostupný len pre modely X-Pro1, X-E1, X-E2 /X-T1, X-T1GS.

 

Súvisiace príspevky