gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA/WASHINGTON D.C. 2. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump dostane od premiéra Petra Pellegriniho bejzbalovú pálku. Ide o slovenský ručne robený výrobok vo farbách trikolóry – tak americkej, ako slovenskej.

Jeho manželka Melania Trump dostane kroj zo stredného Slovenska. V lietadle na ceste do USA to potvrdil premiér Peter Pellegrini.

Ako vysvetlil jeho poradca a bývalý veľvyslanec SR v USA Peter Kmec, za darovaním bejzbalovej pálky je príbeh, ktorý má prepojenie na Slovensko. Trump prijme Pellegriniho v piatok 3. mája.

Jeho mentorom bol Slovák

Jeho mentor, učiteľ na vojenskej akadémii a tréner bejzbalu bol Slovák Teodor Dobiáš. Keďže napríklad fujaru už americkému prezidentovi daroval prezident Ivan Gašparovič, rozhodli sme sa ísť takýmto osobnejším darom,“ vysvetlil premiér.

Na darčeku preto bude aj text pripomínajúci Trumpovi jeho trénera s venovaním od Pellegriniho. Dobiáš bol okrem toho veterán 2. svetovej vojny. Pôsobil v Taliansku. Zomrel v roku 2016 vo veku 90 rokov.

Rokovania v Bielom dome

Kmec potvrdil, že dary sa pri takýchto príležitostiach odovzdávajú recipročne. To, čo daruje Slovensku Trump, ale ešte slovenské strana nevie. Priznal však, že nie je isté, či si Trump s darovanou bejzbalkou aj zahrá.

Všetky dary sa zachovávajú v archíve. Sú v majetku Bieleho domu. Uvidíme, či bude môcť tento dar využiť, ale sme pripravení mu prípadne nechať vyrobiť aj kópiu,“ dodal Kmec.

Premiér Peter Pellegrini v stredu popoludní odcestoval do Washingtonu D.C., kde sa v piatok stretne s prezidentom Donaldom Trumpom.

Témami rozhovoru budú projekty v oblasti obrany, clá, kybernetické hrozby či energetická bezpečnosť. Pellegriniho vo Washingtone čakajú aj stretnutia so zástupcami amerických firiem ako IBM, Lockheed Martin či US Steel.

Viac k témam: darčeky, kroj, rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Pellegrini venuje Trumpovi dary, ktoré majú prepojenie na Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.