gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Export mlieka do Číny môže pomôcť rozvoju živočíšnej výroby na Slovensku.

Piatkové podpísanie protokolu medzi Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR a Generálnou administratívou colnej správy Čínskej ľudovej republiky o veterinárnych a hygienických požiadavkách pre mliečne výrobky považuje ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) za významný krok pre zníženie negatívneho salda SR v agropotravinárskom sektore.

Potrebná certifikácia mliekarenských závodov

Spravíme všetko preto, aby sme našim mliekarom pomohli presadiť sa na tomto trhu,“ povedala v piatok Matečná. Podpisom protokolu počas ôsmeho samitu premiérov šestnástich krajín strednej a východnej Európy a Číny v chorvátskom Dubrovníku vyvrcholilo úsilie agrorezortu a mliekarenského priemyslu vyvážať mlieko a produkty z mlieka na čínsky trh. Ako informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, predchádzali tomu rokovania a technický audit čínskych expertov na Slovensku v závere novembra minulého roka. Čína po ňom potvrdila vysokú zdravotnú garanciu a kvalitu mlieka a mliečnych výrobkov od slovenských farmárov a spracovateľov mlieka.

V nadväznosti na podpis protokolu bude potrebné vykonať certifikáciu mliekarenských závodov, ktoré majú záujem vyvážať svoje produkty na čínsky trh a tým sa aj dostanú na tzv. zoznam schválených subjektov pre vývoz do Číny. Slovenské prevádzkarne na výrobu a spracovanie mlieka má štát dôsledne pod kontrolou a podliehajú prísnym kontrolám počas celého roka. O Čínu prejavilo záujem zatiaľ jedenásť slovenských mliekarní, niektoré z nich už úspešne podstúpili audit.

Dôležitá účasť na výstave

V Číne je podľa agropotravinárskeho rezortu po kvalitných mliečnych výrobkoch mimoriadny dopyt. Export mlieka a najmä sušeného mlieka môže Slovensku priniesť výrazné zlepšenie situácie živočíšnej výroby, rozšírenie prevádzky, navýšenie stavov dojníc a v neposlednom rade aj vytvorenie pracovných miest. Otvorením tohto trhu by sa mala rozšíriť prvovýroba na Slovensku a zvýšiť ročný obrat.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka označilo za ďalšiu úlohu získať si a presvedčiť čínsky trh kvalitou a bezpečnosťou slovenských produktov. Slovenskí mliekari už dostali pozvánku na jednu z najvýznamnejších potravinárskych výstav vo východnej Ázii – 5. až 11. novembra v čínskom Šanghaji, kde môžu nadviazať priame kontakty s importérmi a obchodnými reťazcami. „Účasť na tejto výstave je pre Slovensko mimoriadne dôležitá, musíme tomuto trhu ukázať, že máme čo ponúknuť. Slovenskí prvovýrobcovia mlieka sú v tomto smere aktívni a podporou ich účasti na tejto výstave sa budeme vážne zaoberať,“ dodala šéfka agropotravinárskeho rezortu Gabriela Matečná.

Viac k témam: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, mliečne výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína má vysoký dopyt po mliečnych výrobkoch, export môže podporiť živočíšnu výrobu na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.