gtag('config', 'UA-130501671-1');

KVÉTA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Na trhovisku v pakistanskom meste Kvéta vybuchla bomba a zabila najmenej 16 ľudí. Tridsať ľudí pri silnej explózii utrpelo zranenia.

Výbuch blízko obytnej štvrte

Policajný náčelník Abdúr Razzak Číma v piatok informoval, že bomba vybuchla blízko obytnej štvrte, v ktorej žije menšina šiitských moslimov. Ako dodal, úrady previezli mŕtvych a zranených do nemocníc. Niektorí zranení sú v kritickom stave.

„V nemocniciach vyhlásili pohotovosť a zdá sa, že cieľom boli ľudia z komunity Hazara,“ povedal Číma. Medzi mŕtvymi sú podľa neho najmenej ôsmi šiiti. O život prišli tiež siedmi ďalší ľudia a jeden člen polovojenskej jednotky. Štyria jeho kolegovia, ktorí strážili trhovisko, utrpeli zranenia.

Väčšinou útočia sunnitskí extrémisti

K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina, v minulosti sa však k podobným činom prihlasovali zakázané sunnitské extrémistické skupiny. Sunnitskí extrémisti považujú šiitov za odpadlíkov, ktorí si zaslúžia zomrieť.

Kvéta je hlavným mestom provincie Balúčistan, kde tiež útočia separatisti. Tí požadujú pre región väčšiu autonómiu a obviňujú centrálnu vládu z nespravodlivého využívania nerastného bohatstva a zdrojov zemného plynu v provincii.

Viac k témam: bombový útok, Kvéta
Zdroj: Webnoviny.sk – Explózia na trhovisku v Kvéte zabíjala, niektorí zranení sú v kritickom stave © SITA Všetky práva vyhradené.