gtag('config', 'UA-130501671-1');

POPRAD 12. apríla (WebNoviny.sk) – Aj keď cestári oficiálne ukončili zimnú údržbu ciest začiatkom apríla, studený front, ktorý cez víkend zasiahne aj východ Slovenska, ich postavil na nohy.

Opätovná aktivácia zimnej údržby

Výrazné ochladenie so sebou prinesie vo vyšších polohách aj snehové zrážky a tak ohlásili opätovnú aktiváciu zimnej údržby ciest v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča.

„Aj keď sme zimnú údržbu ciest oficiálne ukončili 8. apríla, našu činnosť neriadi kalendár, ale príroda a naši vodiči budú pripravení v denných aj nočných zmenách okamžite reagovať na aktuálny vývoj počasia. Vzhľadom na prognózy počasia bude na cestách v našej správe v oblasti Poprad opätovne zimná údržba podľa potreby,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK), oblasť Poprad Marián Barilla.

Správa a údržba ciest PSK prevádzkuje pre širokú motoristickú verejnosť internetovú stránku s názvom Oko cestára, ktorá umožňuje vodičom aktuálny kamerový pohľad na vybrané úseky ciest II. a III. triedy v Prešovskom kraji. „Po kliknutí na položku Aktuálny kamerový pohľad sa zobrazí 23 fotografií ciest. Vodiči si tak utvoria približný obraz o stave vozoviek v mapovaných lokalitách. Zistiť si môžu tiež teplotu vozovky a teplotu ovzdušia v danom úseku cesty,“ uzavrel Barilla.

Zima bola na zrážky chudobnejšia

Cestári sú v pohotovosti už od štvrtka, v noci na piatok už mali aj prvé výkony. „V okrese Poprad sme už zasahovali na horskom priechode Vernár a na cestách v oblasti Vysokých Tatier,“ informoval Barilla.

V Poprade sú na zimnú údržbu ciest pripravení, v pohotovosti sú mechanizmy aj ľudia, ak by bolo treba, vedia okamžite nasadiť do terénu cestné posádky. „Tohtoročná zima bola v porovnaní s inými rokmi na snehové zrážky chudobnejšia. Náklady na opätovnú aktiváciu zimnej údržby teda vieme pokryť v rámci plánovaných výdavkov,“ uviedol pre agentúru SITA Peter Fabián zo Správy mestských komunikácií v Poprade.

Pavel Bekeš, starosta obce Ždiar, uviedol pre agentúru SITA, že zimná údržba v obci trvá až do konca apríla. Skôr si nemôžu dovoliť odložiť zimnú techniku. Situácia v obci je momentálne pokojná, bez výraznejších snehových zrážok.

Náklady na zimnú údržbu sú ročne od desať do dvadsať tisíc eur, podľa zrážok, tento rok to bude horná hranica. Najväčší problém pri výdatných zrážkach sú podľa starostu snehové prehánky, keď musia neustále nielen odhŕňať, ale čerstvý sneh zasype aj posyp na cestách.

Viac k témam: sneženie
Zdroj: Webnoviny.sk – Na sever Slovenska sa vrátila zima, cestári sú v pohotovosti © SITA Všetky práva vyhradené.