gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko sa dohodol s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom na pravidelných pracovných stretnutiach.

Finančná pomoc na vojenské letiská

Danko to povedal po rokovaní Koaličnej rady. Predseda NR SR tiež potvrdil, že minister obrany Peter Gajdoš (SNS) nebude ďalej rokovať o prípadnej finančnej pomoci Spojených štátov amerických na vojenskú infraštruktúru. Danko chce v tejto téme počkať na stanovisko šéfa rezortu zahraničných vecí Lajčáka, od ktorého očakáva podrobnosti o financiách z USA.

„Definovali sme si veci, ktoré nás spájajú a ktoré nás rozdeľujú. Ale chcem vás ubezpečiť a výslovne som sa pýtal pána Lajčáka, či cíti absolútnu podporu Slovenskej národnej strany v tom, že naša politika je proeurópska a proatlantická a ani na sekundu nezaváhal,“ povedal Danko.

Rozpor SNS a šéfa rezortu zahraničných vecí vznikol po tom, ako Spojené štáty ponúkli na opravy slovenských vojenských letísk 105 miliónov amerických dolárov. Podľa národniarov by to znamenalo prítomnosť vojakov z USA na území Slovenska. Lajčák tieto tvrdenia rázne odmietal. Zmluva o finančnej pomoci zatiaľ uzatvorená nebola.

Problémy budú jasne pomenúvať

„Dohodli sme sa tiež na pravidelných stretnutiach a na tom, že si budeme problémy jasne pomenúvať. Dohodli sme sa na tom, že minister obrany nepokračuje na rokovaniach o tej spornej zmluve, ktorá tu bola a minister zahraničných vecí predostrie v najbližšej budúcnosti nejaké špecifiká a podmienky, ktoré neskôr zvážime,“ dodal Danko.

Podľa jeho slov je najkľúčovejšia dohoda s Lajčákom o tom, že ak by cítil nezrovnalosti v zahraničnopolitickej oblasti zo strany SNS, stačí jeden telefonát.

„Najmä sme sa dohodli na tom, že ak by on cítil akýkoľvek diskomfort, že SNS nie je proeurópska, poprosím ho o jeden telefonát a v takej vláde nemôžeme zostať,“ doplnil Danko.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Danko očakáva podrobnosti o financiách z USA, s ministrom Lajčákom sa bude pravidelne stretávať © SITA Všetky práva vyhradené.