gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Prípady neohlásenej prepravy vysokej hotovosti či dovoz cigariet bez kontrolných známok riešili v tomto roku colníci na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika.

Colníci zaevidovali viacero prípadov, keď cestujúci prevážali viac ako 10-tisíc eur bez toho, aby to podľa zákona oznámili. Pri kontrolách využívajú aj pomoc služobného psa vycvičeného na vyhľadávanie bankoviek.

Čech pašoval stovky cigariet

Každá fyzická osoba, ktorá vstupuje na územie EÚ a prepravuje peniaze v hotovosti v minimálnej výške 10 000 eur a viac, je povinná pri vstupe a výstupe z EÚ podľa colného zákona bez vyzvania písomne ohlásiť túto skutočnosť príslušnému hraničnému colnému úradu na predpísanom tlačive,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Colného úradu Bratislava Drahomíra Adamčíková.

Túto povinnosť si napríklad nedávno nesplnila žena z Ruska, ktorá priletela z Moskvy, a mala pri sebe neprihlásených 21 900 eur v hotovosti. Za colný priestupok dostala pokutu.

Po prvýkrát colníci zachytili aj tabakové výrobky do elektronických cigariet. Išlo o 327 kusov bez kontrolných známok. V batožine ich ukrýval Čech, ktorý priletel na letisko z ukrajinského Kyjeva. Chcel prejsť bez preclenia, colníci však tovar našli, zaistili a cestujúcemu uložili pokutu.

Obraz ruského umelca

Od konca minulého roka riešia aj prípad zaisteného obrazu ruského umelca, ktorý v príručnej batožine prevážal občan s dvojitým občianstvom – Kanady a Ruska. Chcel s ním nastúpiť na leteckú linku do Moskvy, colníci mu však obraz zaistili.

Pri kontrole totiž vzniklo podozrenie, že tovar by mohol patriť medzi predmety kultúrnej hodnoty, čo sa neskôr aj potvrdilo.

Ako uviedla Adamčíková, povolenie na vývoz takýchto predmetov vydáva príslušné ministerstvo kultúry danej krajiny a cestujúcemu v tomto prípade chýbali. Keďže sa v súčasnosti preverujú aj ďalšie okolnosti tohto prípadu, výtvarné dielo zostáva naďalej v rukách colníkov.

Viac k témam: colníci, Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, pašované cigarety
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Colníci na letisku v Bratislave zaistili pašované cigarety aj cenný obraz ruského umelca © SITA Všetky práva vyhradené.