gtag('config', 'UA-130501671-1');

BANSKÁ BYSTRICA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Zvolenské Železničné opravovne a strojárne (ŽOS) uzavreli dve zmluvy s českým partnerom ČD Cargo, na základe ktorých opravia 11 spaľovacích motorov hnacích dráhových vozidiel rady 750 a 10 spaľovacích motorov rady 742 v rôznych rozsahoch opráv.

Dva motory sú už po prehliadke

Zmluvy v súhrnnej výške 65 miliónov českých korún budú realizované v tomto a v budúcom roku. Zvolenská spoločnosť získala zákazku na opravu rušňov na základe ukončených výberových konaní z minulého roka.

„Teší nás, že sme pre mnohých zahraničných klientov obchodným stabilným partnerom. Prevažná časť našich výkonov smeruje práve mimo Slovenska a považujeme to za skvelé zúročenie dlhodobých skúseností s opravami spaľovacích motorov, ako aj s opravami hnacích dráhových vozidiel radu 750,“ povedal generálny riaditeľ ŽOS Zvolen Peter Rešetár. V minulom roku spoločnosť realizovala opravy aj do Azerbajdžanu a Poľska.

Zvolenská ŽOS-ka bola v minulosti výhradným opravcom spaľovacích motorov vyrobených v bývalom Československu. Aktuálne sa už vo Zvolene nachádza päť českých spaľovacích motorov. Dva už absolvovali komisionálnu prehliadku.

Funkčná skúška vozidla

Tieto motory pochádzajú z SOKV České Budějovice a OKV Břeclav. V budúcnosti budú do ŽOS Zvolen pristavované spaľovacie motory už ako súčasť HDV rady 742, kde sa bude vykonávať zábeh oživenia a funkčnej skúšky vozidla.

ŽOS Zvolen, a. s., opravuje motorové a elektrické rušne a vlakové jednotky takmer 25 rokov. Spoločnosť vznikla v roku 1994 na základe vyše storočnej tradície železničných dielní z roku 1872, v súčasnosti zamestnáva približne 440 ľudí.

Výrobný program je zameraný na široký sortiment opráv, modernizácií, rekonštrukcií a revízií motorových vozňov, elektrických rušňov a osobných vozňov. Výraznú časť vývozného portfólia tvoria subdodávky komponentov pre zahraničných výrobcov koľajových vozidiel. Základné imanie spoločnosti je 11,9 mil. eur.

(1 EUR = 25,623 CZK)

Viac k témam: České dráhy Cargo, ŽOS Zvolen
Zdroj: Webnoviny.sk – Železničné opravovne Zvolen opravia rušne pre českého dopravcu za desiatky miliónov korún © SITA Všetky práva vyhradené.