gtag('config', 'UA-130501671-1');

PARÍŽ 16. apríla (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok večer vyhlásil, že chce, aby katedrála Notre-Dame v Paríži, ktorú v pondelok čiastočne zničil mohutný požiar, bola kompletne zrekonštruovaná do piatich rokov.

Prezident to povedal v televíznom prejave k národu.

Poďakoval hasičom a policajtom

Zrekonštruujeme katedrálu Notre-Dame tak, aby bola ešte nádhernejšia,“ vyhlásil Macron. Zároveň sa poďakoval hasičom aj policajtom, ktorí v pondelok večer a v noci z pondelka na utorok na mieste nešťastia zasahovali, a tiež domácim aj zahraničným donorom, ktorí už prisľúbili finančnú pomoc na rekonštrukciu.

Macronov cieľ obnoviť katedrálu do piatich rokov nemusí byť podľa niektorých odborníkov reálny. Hlavný architekt Kolínskej katedrály Peter Füssenich, ktorý dohliada na jej rekonštrukciu, si myslí, že obnovenie katedrály Notre-Dame môže trvať aj niekoľko desiatok rokov. Posudzuje to podľa vlastných skúseností z Kolína. Tamojšia katedrála bola výrazne poškodená počas bojov 2. svetovej vojny a jej rekonštrukcia nie je ešte celkom hotová ani teraz, teda po viac ako sedemdesiatich rokoch.

Podpaľačstvo je nepravdepodobné

Požiar zachvátil parížsku katedrálu Notre-Dame v pondelok večer, hasiči ho uhasili približne po dvoch hodinách. Oheň však napriek ich snahe zachvátil napríklad aj ikonickú vežu v strede budovy. Veža, ktorá sa týčila do výšky 96 metrov, sa následne zrútila, podobne ako strecha katedrály a časť klenby. Zachrániť sa podarilo fasádu, dve hlavné zvonové veže a kamennú konštrukciu stavby.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Podpaľačstvo označili vyšetrovatelia za nepravdepodobné.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Požiar Katedrály Notre-Dame v Paríži

Viac k témam: Notre Dame, požiar katedrály Notre Dame
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzsky prezident Macron chce obnoviť katedrálu Notre-Dame do piatich rokov, bude ešte krajšia © SITA Všetky práva vyhradené.