gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Posledných niekoľko rokov existuje problém s personálnou poddimenzovanosťou Policajného zboru. Skonštatovala to pre médiá ministerka vnútra Denisa Saková.

„Už v roku 2011 bolo systematizovaných 23 000 policajných tabuliek (miest, pozn. SITA) a ich obsadenosť bola iba 21 000 policajtov činných v Policajnom zbore,“ povedala s tým, že momentálne existuje približne 24 000 policajných miest, pričom obsadených je okolo 22 500.

Saková sa bavila aj s Pellegrinim

Podľa ministerky je namieste otázka, ako sa bude postupovať pri problematike policajných platov, pričom zdôraznila, že už na začiatku tohto roka sa zvýšili o 10 %.„Budúci rok taktiež vieme podľa vyššej kolektívnej zmluvy garantovať ďalší 10 % nárast miezd,“ povedala Saková.

Ministerka sa podľa vlastných slov na túto tému už bavila aj s predsedom vlády Petrom Pellegrinim. „Ako spraviť oveľa motivujúcejší spôsob odmeňovania pre nových policajtov, aby vstupovali do Policajného zboru,“ uviedla s tým, že v tejto súvislosti rokuje aj s rezortom obrany, aby sa pri zvyšovaní miezd v ozbrojených zložkách postupovalo jednotne.

„Aby sme sa nemuseli brániť tomu, že nám z jedného zboru prechádzajú ľudia do iného zboru,“ povedala s tým, že to nie je otázkou len platového ohodnotenia, ale „komplexu opatrení, ktoré musíme riešiť“.

Otázka bytovej politiky

Podľa Sakovej je napríklad v tejto súvislosti aktuálna aj otázka bytovej politiky. „Budeme sa ju snažiť riešiť oveľa efektívnejšie v nasledujúcom období,“ zdôraznila.

Novovymenovaný prezident Policajného zboru Milan Lučanský v tejto súvislosti povedal, že potrebný pre políciu je v súčasnosti nábor odborníkov. „Dnes to nie je len o tom stave, o tých počtoch, ale aj o kvalite a fundovanosti tých mladých ľudí,“ povedal s tým, že napríklad oblasť počítačovej kriminality alebo analytických systémov si vyžaduje kvalifikovaných ľudí.

„Ak nechcete, aby prešli do civilného sektora alebo k iným službám alebo zložkám, je potrebné ich stabilizovať a stimulovať,“ dodal.

Viac k témam: minister vnútra SR, ministerstvo vnútra SR, platy, platy policajtov, Polícia SR, Prezídium policajného zboru SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku je nedostatok policajtov, pomôcť môžu podľa Sakovej aj vyššie platy či byty © SITA Všetky práva vyhradené.