gtag('config', 'UA-130501671-1');

TRENČÍN 16. apríla (WebNoviny.sk) – Vidličku zo železa s rúčkou obloženou parožím odhalil archeologický výskum v bývalom meštianskom dome pod Trenčianskym hradom. Jedinečný nález je podľa predbežných zistení starý asi pol tisícročia, vidlička bola pravdepodobne súčasťou príboru.

V dome na Mierovom námestí, ktorý čaká rekonštrukcia, v súčasnosti sídli Slovenský gemologický inštitút. O náleze informoval jeho predseda Martin Mikuš.

Obloženie z parožia naznačuje vyšší spoločenský status používateľa tohto predmetu, ktorý stovky rokov ležal na mieste, kde to nikto nečakal. Takéto predmety vtedy vlastnili len skutočne bohatí ľudia,“ povedal o náleze trenčiansky archeológ Tomáš Michalík.

Vzácny nález je zatiaľ do určitej miery záhadou, keďže jeho presnú identifikáciu sťažuje silná korózia. „Bližšie informácie budú známe po dokončení jeho konzervácie a reštaurovania špecialistami Trenčianskeho múzea. Už teraz je ale zrejmé, že vlastníci príboru spred niekoľkých stáročí patrili medzi vtedajších boháčov,“ povedal Martin Mikuš. Vidlička sa stane súčasťou zbierok Trenčianskeho múzea.

Viac k témam: archeologický výskum, archeológovia, Trenčiansky hrad
Zdroj: Webnoviny.sk – Pod Trenčianskym hradom objavili stáročnú vidličku, vzácny nález je zatiaľ do istej miery záhadou © SITA Všetky práva vyhradené.