gtag('config', 'UA-130501671-1');

PARÍŽ 17. apríla (WebNoviny.sk) – Katedrála Notre-Dame v Paríži, ktorú v pondelok ťažko poškodil požiar, bude zatvorená najbližších päť až šesť rokov. V stredu to oznámil jej správca, biskup Patrick Chauvet.

Biskup tiež povedal, že ničivý požiar „veľmi oslabil jeden sektor katedrály„. Ktorú časť mal na mysli, však nespresnil. Dodal, že zatiaľ nie je jasné, čo bude po požiari robiť 67 cirkevných zamestnancov.

Náklady na renováciu zatiaľ nevyčíslili

Francúzsky premiér Édouard Philippe medzičasom vyhlásil medzinárodnú architektonickú súťaž na opätovnú výstavbu špicatej veže katedrály. Oznámil to po stredajšom mimoriadnom zasadnutí kabinetu, ktoré sa zaoberalo práve rekonštrukciou katedrály.

Celkové náklady na renovačné práce zatiaľ nie sú vyčíslené. Prezident Emmanuel Macron povedal, že chce, aby bola katedrála obnovená do piatich rokov. „Toto je, samozrejme, obrovská výzva a historická zodpovednosť,“ uviedol v tejto súvislosti Philippe.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Požiar katedrály Notre-Dame v Paríži

Obnova by mohla trvať aj desiatky rokov

Macronov cieľ obnoviť katedrálu do piatich rokov nemusí byť podľa niektorých odborníkov reálny. Hlavný architekt katedrály v Kolíne nad Rýnom Peter Füssenich, ktorý dohliada na jej rekonštrukciu, si myslí, že obnovenie katedrály Notre-Dame môže trvať aj niekoľko desiatok rokov.

Požiar zachvátil katedrálu Notre-Dame v pondelok večer. Popolom ľahla ikonická veža v strede budovy, strecha katedrály i časť klenby. Zachrániť sa podarilo fasádu, dve hlavné zvonové veže a kamennú konštrukciu stavby. Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Notre Dame – ako vyzerala katedrála pred mohutným požiarom

Viac k témam: Notre Dame, požiar katedrály Notre Dame
Zdroj: Webnoviny.sk – Katedrála Notre Dame bude zatvorená päť až šesť rokov, požiar veľmi oslabil jeden zo sektorov © SITA Všetky práva vyhradené.