gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Advokáti, ktorí budú v budúcnosti zastupovať Slovenskú republiku, si nebudú môcť pýtať príliš vysokú odmenu.

Nové povinnosti pre štát

Vyplýva to z materiálu rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu odobrila vláda SR. Podľa nových pravidiel budú odmeny pre advokátov značne limitované percentami, ktoré môžu zinkasovať. Tieto zmluvy budú musieť byť evidované štátnymi úradmi a budú aj verejne dostupné.

Nové povinnosti vyplynú aj štátu, ktorý bude musieť v prípade záujmu o právne služby osloviť najmenej päť subjektov. Po externých advokátskych službách budú môcť štátne inštitúcie siahnuť až potom, ako preukážu, že nemajú dostatočné vlastné personálne kapacity v právnom odvetví. Známy je v tejto problematike príklad advokáta Radomíra Bžána, ktorého odmena sa pohybovala až v desiatkach miliónov eur.

„Štátny orgán je pri zabezpečovaní právnych služieb podľa týchto pravidiel povinný zverejniť na svojom webovom sídle zápisnicu o vyhodnotení ponúk,“ uvádza Ministerstvo spravodlivosti SR v sprievodnom dokumente. „Ministerstvo financií vedie zoznam všetkých súdnych sporov, v ktorých štátny orgán využíva právne služby advokáta,“ uvádza sa v správe.

Odmeny pre advokátov

Rezort spravodlivosti určil odmeny pre advokátov na základe prepočtu zo sumy. Pri sume 100 000 si môže advokát uplatniť nárok na rovných desať percent.

V rozmedzí od 100-tisíc do desať miliónov eur pôjde o päť percent, od desať miliónov eur do 100 miliónov o jedno percento a pri sumách prevyšujúcich hodnotu 100 miliónov eur o 0,1 percenta.

V nelegislatívnom materiáli sú aj výnimky, v prípade, že advokát háji záujmy Slovenska pri závažných medzinárodných sporoch môže byť odmena aj vyššia. Nové pravidlá vstúpia do platnosti od 1. júna tohto roka.

Viac k témam: advokáti, Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda reaguje na prípad miliónovej odmeny pre Bžána, schválila návrh z ministerstva © SITA Všetky práva vyhradené.