gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Poslanec NR SR Peter Marček aj tento rok odletel na anektovaný Krym, kde sa koná Jaltské fórum. Ako pre médiá povedal štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička, pozícia Slovenska je jasná – podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny, vrátane toho, že okupácia Krymu je porušovanie medzinárodného práva. „Cesty občanov SR nebudeme komentovať,“ dodal.

Spomedzi poslancov cestoval sám

Marček letel na Krym aj vlani, jeho cestu riešil aj Zahraničný výbor NR SR. Marček informoval, že na Jaltské medzinárodné ekonomické fórum odletí aj s 15-člennou delegáciou. Na Slovensko sa vráti 22. apríla.

Minulý rok Peter Marček (nezaradený) tvrdil, že s ním na Krym majú letieť aj poslanci za Smer a SNS. Nakoniec však išiel spomedzi zákonodarcov sám. Proti ceste protestoval aj ukrajinský veľvyslanec Jurij Muška, argumentoval, že ľudia cestujúci na Krym cez Rusko porušujú ukrajinské zákony.

Cestu na Krym vtedy neodporučilo ani ministerstvo zahraničných vecí. Marček tvrdil, že na Krym ide ako turista, tam ho však predstavovali ako vedúceho slovenskej delegácie. Návštevu Krymu riešila aj predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

Výbor pod jej vedením odsúdil cestu nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Krym a pripomenul, že Slovenská republika ako aj spojenci NATO a Európskej únie považujú Krym za ukrajinské územie. Proti zvolaniu výboru následne protestovala koaličná SNS.

Kremeľ stojí za anexiou

Rusko anektovalo Krym na jar 2014. Koncom novembra ukrajinskí občania chceli, aby Kyjev podpísal asociačnú dohodu s EÚ, čo vtedajší prezident Viktor Janukovič odmietol.

Moskva pôvodne odmietala, že na Krym prišli ruskí vojaci, potom tvrdila, že to boli vojaci na dovolenke a v pondelok na stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom ruský prezident Vladimír Putin dokonca povedal, že „sme zorganizovali referendum,“ čím podľa analytikov priznal, že Kremeľ stojí za anexiou.

Na situáciu odpovedala EÚ aj Rusko zavedením sankcií, ktoré neustále obe spoločenstvá predlžujú. Brusel aj Washington považujú Krym za ukrajinské územie a vyzývajú Rusko na zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny.

Viac k témam: Krym, Zahraničný výbor NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanec Marček opäť odcestoval na anektovaný Krym, kde sa koná Jaltské fórum © SITA Všetky práva vyhradené.