gtag('config', 'UA-130501671-1');

PREŠOV 18. apríla (WebNoviny.sk) – Na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK) by sa mali realizovať cezhraničné projekty z prostriedkov Európskej únie v celkovej hodnote 23,5 milióna eur.

Schválené projekty v rámci poľsko-slovenskej spolupráce a programu Interreg podporia viaceré oblasti v kultúre, vzdelávaní a rovnako aj v doprave. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Je to významný úspech v presadzovaní záujmov kraja v oblasti cezhraničnej spolupráce. Tešíme sa kvalitným projektovým žiadostiam, ktoré budú podporené a prinesú aj reálne benefity. Neboli síce uspokojené všetky požiadavky a nebolo vyhovené všetkým žiadateľom, no fakt, že priamo do našich obcí a miest smeruje viac ako 11,5 milióna, považujeme za výborný výsledok,“ konštatoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Vybudujú unikátne historické parky

Celkový balík rozdelený medzi schválené projektové žiadosti v rámci troch prioritných výziev predstavuje 33 miliónov eur. S účasťou partnerov z Prešovského samosprávneho kraja ide pritom do poľsko-slovenského pohraničia z tejto sumy viac ako 23,5 milióna eur.

Najväčší objem peňazí pôjde podľa PSK na spolufinancovanie rozvoja prírodného a kultúrneho dedičstva, kde na 19 schválených projektov poputuje 27 miliónov eur. Z tohto balíka sa najviac ujde práve partnerom z PSK, ktorí uspeli s trinástimi projektovými žiadosťami v celkovej výške 20,2 milióna eur.

Peniaze pomôžu napríklad pri vybudovaní unikátnych historických parkov v okrese Snina, rozvoji konskej turistiky v Poloninách, zvýšení atraktivity vodnej i lesnej turistiky v Pieninskom národnom parku, pokračovaní cyklotrasy EuroVelo 11 v doline rieky Poprad či pri rekonštrukcii hradieb v Sabinove.

V Medzilaborciach zakúpia turistický vláčik

V prioritnej osi cezhraničné a celoživotné vzdelávanie uspelo 11 cezhraničných projektov v hodnote 5,3 milióna eur, z ktorých sa na území PSK bude realizovať päť projektov za takmer 2,4 milióna eur. Nenávratný finančný príspevok na svoje vzdelávacie aktivity získali stredné odborné školy z Prešova, Sabinova, Svidníka a Bardejova a rovnako aj Prešovská univerzita.

Do oblasti multimodálnej, viacúčelovej dopravy smeruje takmer 869 tisíc eur na dva úspešné projekty, oba realizované na území kraja. V Medzilaborciach zakúpia turistický vláčik, osadia tri zastávkové prístrešky a elektronické tabule s cestovným poriadkom.

Mobilnú aplikáciu, webovú stránku i viaceré aktivity zamerané na propagáciu dopravy v pohraničnom území chce vytvoriť Prešovská univerzita.

Prešovský samosprávy kraj je v čerpaní eurofondov z programu Interreg úspešný, keď aj minulý rok z celkovo trinástich projektov bolo podporených jedenásť z nich v hodnote viac ako 19 miliónov eur.

Viac k témam: eurofondy, PSK Prešovský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk – Prešovský kraj získal desiatky miliónov eur z eurofondov, vybuduje aj unikátne historické parky © SITA Všetky práva vyhradené.