gtag('config', 'UA-130501671-1');

JAKARTA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Indonézsky prezident Joko Widodo sa vo štvrtok s odhadovanými 54 percentami získaných hlasov vyhlásil za víťaza prezidentských volieb.

Ustúpil tak od prechádzajúceho sľubu počkať na oficiálne výsledky po tom, ako mal jeho vyzývateľ nepravdepodobné vyjadrenia o víťazstve.

Rýchle sčítania vzoriek

Súčasná hlava štátu Widodo po stretnutí strán jeho koalície pred novinármi uviedol, že k druhému funkčnému obdobiu mu gratulovalo 20 lídrov krajín juhovýchodnej Ázie a ostatných regiónov.

Odhadované výsledky sa zakladajú na tzv. rýchlych sčítaniach vzoriek volebných miestností od renomovaných prieskumných agentúr. V predchádzajúcich voľbách boli takéto výsledky presné.

Protikandidát tvrdí niečo iné

Jeho protikandidát a bývalý generál Prabowo Subianto tvrdí, že na základe vlastných prepočtov získal vo voľbách 62 percent hlasov. Podobne sa pritom vyjadroval aj po prehratých voľbách s Widodom v roku 2014.

Na voľbách v najľudnatejšej moslimskej krajine sveta sa mohlo zúčastniť okolo 193 miliónov oprávnených voličov. Widodo v predvolebnej kampani prisľúbil bojovať proti chudobe a zlepšiť infraštruktúru krajiny. Oficiálne výsledky stredajších volieb by mali byť známe v máji.

Viac k témam: prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Widodo sa vyhlásil za víťaza volieb v Indonézii, jeho protikandidát nesúhlasí © SITA Všetky práva vyhradené.