gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Zoznam potvrdení a výpisov, ktoré už nebudú môcť úrady pri rôznych úkonoch požadovať, sa rozšíri.

Vláda totiž tento týždeň schválila novelu antibyrokratického zákona, podľa ktorého už úrady nebudú môcť od fyzických a právnických osôb požadovať v listinnej podobe potvrdenie o daňových nedoplatkoch, o nedoplatkoch na sociálnom poistení a zdravotnom poistení, potvrdenie o návšteve školy a výpisy z registra mimovládnych neziskových organizácií.

Novela totiž vypúšťa z osobitných predpisov povinnosť fyzických a právnických osôb preukazovať prostredníctvom uvedených dokladov skutočnosti, ktoré si orgány verejnej moci vedia preveriť sami.

Priateľský štát

Povinnosť predkladať potvrdenie o návšteve školy a výpis z registra mimovládnych organizácií by mala odpadnúť od 1. septembra tohto roku, zvyšné tri potvrdenia z dôvodu prispôsobenia jednotlivých informačných systémov nebudú úrady požadovať až od 1. decembra 2019.

Premiér Peter Pellegrini po rokovaní vlády povedal, že boj s byrokraciou začal ešte on ako vicepremiér pre investície a informatizáciu a jeho nástupca na tomto poste Richard Raši v ňom pokračuje.

„Takýmito opatreniami sa nám darí budovať našu ideu priateľského štátu, ktorý zbytočne neobťažuje občanov informáciami alebo získavaním informácií, ktoré o nich už dávno má. Štátu, ktorý nepreháňa ľudí, aby museli chodiť od úradu po úrad a za ťažké peniaze si dávať vystavovať rôzne potvrdenia a tie potom zase nosiť na niektoré ďalšie úrady,“ uviedol Pellegrini.

Ušetrený čas a peniaze

Ďalších jedenásť potvrdení a dokumentov už od obyvateľov nikto nebude pýtať, lebo štát ich má.

„Budeme mať opäť raz menej byrokracie na Slovensku. Chcem povzbudiť pána podpredsedu a všetkých, ktorí pre štát pracujú, aby nepoľavovali v tomto úsilí, a aby sa snažili prichádzať každý mesiac s ďalšími a ďalšími opatreniami, ktoré zjednodušia a skvalitnia život nielen občanom, ale uľahčia aj podnikanie na Slovensku a zlepšia celkovú klímu a kvalitu života v našej krajine,“ dodal Pellegrini.

Vicepremiér Raši pripomenul, že minulý rok vyhlásili vojnu proti korupcii. „Úspešne sme odstránili papierové výpisy z obchodného, živnostenského registra, z listu vlastníctva a registra trestov. Ľuďom šetríme čas a peniaze a v tomto úsilí pokračujeme ďalej,“ informoval Raši.

Nejde podľa neho len o ušetrené financie, ale aj o ušetrenie stoviek tisíc hodín, ktoré musia občania stráviť získavaním rozličných dokumentov.

Ušetria desiatky miliónov

„Od 1. septembra 2018, kedy začala platiť časť tohto zákona, a od 1. januára 2019, kedy začala platiť časť o registre trestov, sami úradníci si získali viac ako 80-tisíc výpisov z obchodného a živnostenského registra, takmer 50-tisíc výpisov z listu vlastníctva, skoro dvetisíc výpisov z registra trestov,“ povedal vicepremiér.

„Do roku 2020 očakávame, že vďaka prvej a druhej vlne boja proti byrokracii ušetríme občanom viac ako 30 miliónov eur na správnych poplatkoch a čase, ktorý doteraz museli stráviť behaním po úradoch a na cestovnom,“ dodal Raši.
Návrh novely antibyrokratického zákona, ktorý vypracoval Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, po schválení vládou poputuje na rokovanie do Národnej rady SR.

Viac k témam: Antibyrokratický zákon, byrokracia, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Boj proti byrokracii pokračuje, tieto dokumenty už od vás nebude nikto pýtať © SITA Všetky práva vyhradené.