gtag('config', 'UA-130501671-1');

KYJEV 20. apríla (WebNoviny.sk) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko a komik Volodymyr Zelenskyj sa v piatok večer stretli v kľúčovej debate na olympijskom štadióne v Kyjeve. Stalo sa tak len dva dni pred nedeľnými prezidentskými voľbami. Obaja muži nešetrili osobnými útokmi.

Porošenko vyčítal svojmu 41-ročnému vyzývateľovi nedostatok politických skúseností potrebných na to, aby si Ukrajina udržala prozápadné smerovanie a odolala snahám Ruska dostať krajinu pod svoj vplyv. Prezident poukázal na to, že Zelenskyj nemá jasný program, ten naopak nazval 53-ročného Porošenka „vlkom v ovčom rúchu“.

Výsledok Porošenkových chýb

Ukrajinského lídra obvinil z ekonomických problémov a rozsiahlej korupcie v krajine. Trval tiež na tom, že sa bude usilovať o ďalšiu integráciu Ukrajiny do Európskej únie.

Herec uviedol, že pred piatimi rokmi sám Porošenka volil, neskôr si však uvedomil, že „spravil chybu, my sme spravili chybu“. „Som výsledkom vašich sľubov a vašich chýb,“ vyhlásil Zelenskyj.

Debatu na najväčšom športovom štadióne v hlavnom meste sledovalo približne 60-tisíc ľudí, ktorí nadšene podporovali svojich kandidátov skandovaním a bučali na ich oponentov.

Porošenko v piatok pred debatou zvolal svojich stúpencov na kyjevské námestie Majdan, ktoré bolo centrom opozičných protestov v roku 2014. Varoval ich, že prípadné víťazstvo Zelenského poškodí ekonomické a politické zbližovanie sa s Európskou úniou.

Putin vraj sníva o chaose

Povedal tiež, že Zelenskyj by bol slabý prezident, čo podľa jeho názoru vyhovuje Rusku, ktoré anektovalo v roku 2014 ukrajinský polostrov Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny.

„V žiadnom prípade si nemyslíme, že náš oponent je agentom Kremľa, avšak (ruský prezident Vladimir) Putin sníva o slabom a zle pripravenom nováčikovi,“ vyhlásil Porošenko a jedným dychom dodal, že „Putin sníva o chaose“.

Zelenskyj, ktorý doteraz nikdy nevykonával žiadnu politickú funkciu, no prezidenta Ukrajiny si už zahral v obľúbenom televíznom seriáli, získal v prvom kole volieb viac než 30 percent hlasov, zatiaľ čo Porošenko si zabezpečil len 16-percentnú podporu.

Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky zverejneného vo štvrtok má Zelenskyj pred druhým kolom 58-percentnú podporu voličov, zatiaľ čo za Porošenka plánuje hlasovať 22 percent opýtaných. Druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine sa uskutoční v nedeľu.

Viac k témam: prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentskí kandidáti Porošenko a Zelenskyj sa stretli v kľúčovom dueli, nešetrili osobnými útokmi © SITA Všetky práva vyhradené.