gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 21. apríla (WebNoviny.sk) – Ľudia pociťujú väčšiu zodpovednosť ísť voliť v parlamentných voľbách než v eurovoľbách. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Grigorij Mesežnikov.

Podľa štatistík dostupných na webovej stránke Európskeho parlamentu bola v posledných eurovoľbách v roku 2014 na Slovensku volebná účasť 13,05 percenta.

Strany nenominujú lídrov

„Znížený záujem môže byť aj preto, lebo ľudia vnímajú naše zastúpenie v Európskom parlamente ako veľmi skromné. Politické strany tiež nie sú také aktívne v mobilizácií voličov ako pri parlamentných voľbách,“ vysvetlil Mesežnikov a dodal, že politické strany nedávajú, až na malé výnimky, na kandidátku do Európskeho parlamentu lídrov svojich strán.

„Podľa prieskumov sa plánuje na eurovoľbách zúčastniť 27 percent Slovákov. To by bol historický výkon,“ povedal Mesežnikov s tým, že naše členstvo v Eúropskej únii má civilizačný rozmer.

Možnosti cítia najmä mladí

„Život v tejto časti Európy nikdy nebol taký pokojný, stabilný a prosperujúci. Je to vo veľkej miere preto, že sme členom EÚ. Väčšiu možnosť cestovať či študovať vďaka EÚ cítia najmä mladí ľudia a najviac z toho profitujú,“ dodal.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať v sobotu 25. mája. Politické strany mohli podávať kandidačné listiny s návrhmi kandidátov na poslancov europarlamentu do 24. februára.

Podľa Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán splnilo podmienky 31 politických subjektov.

Viac k témam: eurovoľby, voľby do Európskeho parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk – Eurovolieb sa plánuje zúčastniť asi štvrtina Slovákov, išlo by o „historický výkon“ © SITA Všetky práva vyhradené.