gtag('config', 'UA-130501671-1');

VARŠAVA 21. apríla (WebNoviny.sk) – Americká veľvyslankyňa v Poľsku vyvolala pobúrenie, keď v piatok prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter zaželala v poľštine židom šťastný sviatok Pesach.

Georgette Mosbacher síce v nedeľu zaželala Poliakom aj veselú Veľkú noc, no v tom čase už ju ľudia obviňovali z urážky a pripomínali jej, že pôsobí v prevažne rímskokatolíckej krajine.

Poslankyňa Krystyna Pawlowicz z vládnej strany Právo a spravodlivosť nazvala želanie „provokáciou“ a krajne pravicový aktivista Robert Bakiewicz, ktorý každoročne organizuje pochody na poľský Deň nezávislosti, sa vyjadril, že „Kristus zomrel a vstal zmŕtvych aj za vás, pohanov a zradných židov“.

Objavili sa však aj komentáre, ktoré sa Mosbacher zastávali a pripomínali, že v Poľsku žije aj malá komunita židov. Pred holokaustom bolo pritom Poľsko domovom najväčšej židovskej populácie v Európe.

Z okazji rozpoczynającego się dziś wieczorem święta Pesach, obchodzonego na pamiątkę wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, życzę pokoju i radosnego święta! Chag Pesach Sameach, Happy Passover! pic.twitter.com/2ZXvQ1S4i6
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) 19. apríla 2019

Viac k témam: Pesach, Veľká noc
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľvyslankyňa USA vyvolala pobúrenie, katolíckemu Poľsku zaželala šťastný Pesach © SITA Všetky práva vyhradené.