gtag('config', 'UA-130501671-1');

LONDÝN 23. apríla (WebNoviny.sk) – Hnutie Nová IRA (Nová Írska republikánska armáda) sa prihlásila k zabitiu novinárky počas štvrtkových nepokojov v severoírskom meste Londonderry. Ako uviedla vo vyhlásení, ktoré poskytla denníku The Irish News, Lyru McKee zastrelil jeden z jej „dobrovoľníkov„.

Dvadsaťdeväťročná novinárka prišla o život, keď „stála pri nepriateľských silách„, uviedlo hnutie odkazujúc na políciu. Nová IRA sa zároveň vyjadrila, že sa „plne a úprimne“ ospravedlňuje rodine a priateľom McKee.

Z novinárkinho zabitia zatiaľ nikoho neobvinili. Severoírska polícia v súvislosti so streľbou zadržala cez víkend dvoch tínedžerov, ale prepustila ich bez vznesenia obvinení. V utorok v spojitosti so smrťou McKee zase zatkli na základe protiteroristického zákona 57-ročnú ženu.

Írska republikánska armáda (IRA) a ďalšie militantné skupiny sa po podpísaní mierovej dohody v Severnom Írsku v roku 1998 vzdali násilia. Hnutie Nová IRA vytvorili malé skupiny odštiepencov, ktoré odporujú mierovému procesu, a príležitostne uskutočňuje menšie násilné akcie.

Viac k témam: Hnutie Nová IRA (Nová Írska republikánska armáda), vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – K zabitiu novinárky McKeeovej sa prihlásilo hnutie Nová IRA, jej rodine adresovali odkaz © SITA Všetky práva vyhradené.