gtag('config', 'UA-130501671-1');

KOLOMBO 23. apríla (WebNoviny.sk) – Teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k nedeľňajším útokom na Srí Lanke, pri ktorých prišlo o život najmenej 321 ľudí, neposkytla však o tom žiadny dôkaz. Urobila tak v utorok prostredníctvom svojej tlačovej agentúry Amák.

Útočili bojovníci Islamského štátu

Páchatelia predvčerajšieho útoku, ktorý bol namierený proti obyvateľom krajín koalície a kresťanom na Srí Lanke, sú bojovníci Islamského štátu,“ uvádza sa vo vyhlásení. IS nezverejnila žiadne fotografie ani videá, na ktorých by útočníci vyjadrili svoju lojalitu k organizácii.

Islamský štát, ktorý stratil všetky svoje územia v Iraku a Sýrii, mal už aj v minulosti sériu nepotvrdených vyhlásení o zodpovednosti za spáchané útoky inde vo svete. Predstavitelia Srí Lanky vinia z útoku skupinu miestnych islamských extrémistov.

Explózie v kostoloch a hoteloch

Srí Lankou na Veľkonočnú nedeľu otriasla najprv šestica takmer simultánnych explózií v troch kostoloch a troch hoteloch. Neskôr sa ozvali ďalšie dva výbuchy na okraji hlavného mesta Kolombo.

Druhý z nich, na predmestí Dematagoda, si vyžiadal životy troch policajtov, ktorí tam išli na základe tipu vypočuť podozrivých. Všetci atentátnici boli srílanskí občania, no úrady predpokladajú prepojenie na zahraničné siete.

Viac k témam: teroristická organizácia Islamský štát (IS), útok na Srí Lanke
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Srí Lanke zabíjal Islamský štát, prihlásil sa k výbuchom v kostoloch a hoteloch © SITA Všetky práva vyhradené.