KÁBUL 24. apríla (WebNoviny.sk) – Afganské a medzinárodné jednotky zabili v prvých troch mesiacoch tohto roka vo vojne s Talibanom a inými militantmi viac civilistov ako povstalci.

Stalo sa tak prvý raz, keď vládne jednotky a ich spojenci zabili viac civilistov, ako ich nepriatelia, uviedla v stredu správa Podpornej misie Organizácie Spojených národov (OSN) v Afganistane. Povstalci sú však stále zodpovední za väčšinu celkovo zabitých a zranených civilistov.

Samovražedné útoky povstalcov

Za prvé tri mesiace bolo zabitých alebo zranených dokopy 1 773 civilistov. Je to značný pokles oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď prišlo o život 2 305 civilistov.

Za vysoké číslo z minulého roka sú zodpovedné samovražedné útoky povstalcov. Tento rok prišlo v prvých troch mesiacoch o život 581 civilistov a 1 192 civilistov utrpelo zranenia.

Provládne jednotky zabili väčšinu civilistov

Zatiaľ čo povstalci spôsobili významnú väčšinu zranení, provládne jednotky vrátane jednotiek Severoatlantickej aliancie (NATO) zabili väčšinu civilistov.

Zodpovedné sú za 305 civilných obetí, pričom takmer polovica prišla o život pri leteckých útokoch. Zvyšok obetí pripisuje správa krížovej paľbe, napríklad pri pátraní po militantoch.

OSN zostavuje štatistiky o civilných obetiach od roku 2009.

Viac k témam: civilisti, NATO, OSN Organizácia spojených národov, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Za smrť civilistov v Afganistane nemôžu len povstalci, OSN poukazuje aj na medzinárodné jednotky © SITA Všetky práva vyhradené.