BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Termín zavedenia tzv. preddôchodku z tretieho penzijného piliera stále nie je jasný. Hoci minister práce a sociálnych vecí Ján Richter ešte vlani v lete hovoril o tom, že preddôchodok sa v tomto volebnom období zavedie, rezort práce a sociálnych vecí o tejto téme ešte ani neukončil debatu, a preto sa slová ministra Richtera zrejme nenaplnia.

<em>“Problematika zavedenia novej dávky z tretieho piliera, ktorá by bola určená pre občanov v preddôchodkovom veku, zostáva naďalej aktuálna a je predmetom diskusii s Ministerstvom financií SR, aj so sociálnymi partnermi, predovšetkým odborármi,“</em> uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška.
<h2>Osobný dôchodkový produkt</h2>
Po rokovaniach a odborných diskusiách aj s Inštitútom sociálnej politiky a Inštitútom finančnej politiky by sa podľa hovorcu malo dospieť <em>“k istým záverom, ktoré budú premietnuté do legislatívy“. </em>

V tejto súvislosti Stuška upozornil na nariadenie Európskeho parlamentu o Celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte. Tento produkt bude rozšírením pre tradičné spôsoby dôchodkového sporenia a bude prenositeľný v rámci celej Európskej únie.

<em>“Maximálny horizont implementácie nariadenia do národnej legislatívy je približne dva roky od jeho zverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie, čo by malo byť približne v júni 2019,“</em> informoval hovorca.

Počas tohto obdobia si podľa neho budú jednotlivé členské štáty upravovať v zákonoch podmienky pre sporiacu fázu sporenia, ako aj podmienky a spôsoby výplaty nasporených prostriedkov a prípadné daňové a iné finančné stimuly s cieľom podporiť osobné dôchodkové zabezpečenie.

<em>“Záujmom ministerstva zostáva, aby boli motivovaní a zvýhodnení tí, ktorí pamätajú na starobu a majú záujem si prispievať na dôchodkové zabezpečenie dobrovoľným sporením,“</em> dodal hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí.
<h2>Námietky ministerstva financií</h2>
<em>“Chcem ubezpečiť, že zákon a preddôchodok ako taký pôjde, on bude, my sme tým viazaní,“</em> povedal na tlačovej besede v júli minulého roka šéf rezortu práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Ako vtedy ďalej uviedol, rezort financií stále nesúhlasí s tým, aby sa preddôchodok mohol začať vyplácať päť rokov pred riadnym vekom odchodu do dôchodku.

<em> „Sú isté veci, ktoré sa rozdiskutovávajú, aj z hľadiska možných finančných dopadov, ktoré s tým bezprostredne súvisia,“</em> upozornil minister. Dodal, že by bol rád, keby legislatíva k zavedeniu preddôchodku bola účinná už od 1. januára 2019. Táto jeho ambícia tak zostala nenaplnená.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter ešte v decembri 2017 dočasne stopol legislatívny návrh, ktorým sa mal od začiatku tohto roka zaviesť tzv. preddôchodok ako dávka z tretieho penzijného piliera.

<em>“Vzhľadom na rozpor, ktorý stále máme s ministerstvom financií, zákon ako taký v tejto chvíli nepredložím do vlády,“</em> povedal vtedy po rokovaní tripartity minister Richter. Návrh novely zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorý išiel na rokovanie vlády a následne ho schválil parlament, tak nakoniec obsahoval len ustanovenia, ktorými sa prevzali do slovenskej legislatívy príslušné európske smernice.
<h2>Nevedeli sa dohodnúť na podmienkach</h2>
Ministerstvá práce a sociálnych vecí a financií sa nevedeli dohodnúť na podmienkach, za akých by sa preddôchodok z tretieho piliera vyplácal. Ministerstvo financií totiž žiadalo tieto podmienky sprísniť.

Rezort financií navrhoval, aby poberateľ tejto dávky musel mať zároveň nárok na predčasný starobný dôchodok z prvého piliera, alebo byť aspoň 42 rokov dôchodkovo poistený.

Zvýšiť sa podľa ministerstva financií mala aj minimálna suma preddôchodku, a to z 1,36-násobku sumy životného minima na 2,72-násobok životného minima.
<h2>Navrhli sprísnenie podmienok</h2>
Minimálna suma preddôchodku vo výške 1,36-násobku životného minima by sa ponechala len tým žiadateľom o preddôchodok, ktorí boli aspoň 12 mesiacov za posledné dva roky evidovaní ako uchádzači o zamestnanie na úrade práce.

<em>“Návrh ministerstva financií na sprísnenie podmienok pre poberanie preddôchodku nie je možné akceptovať, nakoľko uvedená zmena by spôsobila, že nárok na vyplácanie preddôchodku by mal len veľmi obmedzený počet účastníkov,“</em> uviedlo v roku 2017 ministerstvo práce.

Samotný rezort práce navrhoval, aby mohli preddôchodok dostávať sporitelia v treťom pilieri, ktorým do riadneho dôchodkového veku chýba najviac päť rokov a ich doplnkový predčasný starobný dôchodok vypočítaný z ich úspor v treťom pilieri dosiahne najmenej 136 % sumy životného minima.

Viac k témam: minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo financií SR, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, preddôchodok, starobný dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Preddôchodok podľa ministra Richtera bude, ale termín uvedenia nie je ešte jasný © SITA Všetky práva vyhradené.