WASHINGTON 26. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v piatok rozhodne odmietol medializované informácie, že Spojené štáty pred prepustením amerického študenta v kóme v roku 2017 zaplatili Severnej Kórei dva milióny amerických dolárov (približne 1,8 milióna eur).

„<em>Za prepustenie Otta Warmbiera sme Severnej Kórei neplatili žiadne peniaze – ani dva milióny, ani žiadnu inú sumu,</em>“ napísal v piatok Trump na Twitteri.

S informáciou, že za prepustenie 22-ročného Warmbiera Američania platili výkupné, prišiel denník The Washington Post, keď v piatok citoval bývalého predstaviteľa americkej administratívy, ktorý si prial zostať v anonymite.

Ešte pred Trumpom na túto informáciu reagovala hovorkyňa Bieleho Domu Sarah Huckabee Sandersová, ktorá len uviedla, že americká administratíva nekomentuje vyjednávania o rukojemníkoch. Spojené štáty odmietajú platiť výkupné za prepustenie Američanov zadržiavaných v zahraničí. Zatiaľ čo väčšinu Američanov zadržaných v Severnej Kórei prepustili v relatívne dobrom zdravotnom stave, Warmbier, študent univerzity vo Virgínii, zomrel v júni 2017, krátko po tom, ako ho v kóme po 17 mesiacoch väzenia priviezli do USA.

Warmbiera zadržali v januári 2016 ako turistu počas návštevy Severnej Kórey. Za pokus o krádež propagandistického plagátu ho odsúdili na 15 rokov ťažkých prác. Severná Kórea odmieta obvinenia jeho príbuzných z mučenia a uvádza, že Warmbierovi poskytla adekvátnu liečbu a starostlivosť.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump odmietol informácie, že USA platili KĽDR výkupné za prepustenie Warmbiera © SITA Všetky práva vyhradené.