PEKING 27. apríla (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v piatok v Pekingu ocenil čínsku infraštruktúrnu iniciatívu novej Hodvábnej cesty.

Zníženie napätia

Zdôraznil tiež zlepšenie vzťahov medzi dvoma susediacimi veľmocami. Jeho vyjadrenia naznačujú zníženie potenciálneho napätia medzi Moskvou a Pekingom, rovnako reflektujú spoločný odpor proti globálnemu vplyvu Spojených štátov.

Projekt novej Hodvábnej cesty zvyšuje čínsky vplyv v Strednej Ázii, ktorá je tradične ruskou sférou vplyvu. Putin sa v Pekingu zúčastňuje na druhom fóre o novej Hodvábnej ceste. Ruský prezident tiež v Pekingu absolvoval rokovanie so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

Spoločné námorné cvičenie

Peking navštívil bezprostredne po summite so severokórejským lídrom Kim Čong-unom v ruskom Vladivostoku. Rusko a Čína tiež od pondelka absolvujú spoločné námorné cvičenie, ktoré potrvá až do soboty.

Projekt novej Hodvábnej cesty spočíva v zdokonalení dopravného spojenia a rozšírení hospodárskej spolupráce medzi Čínou a inými krajinami.

Do projektu, ktorý financuje čínska vláda, sú už teraz zapojené desiatky krajín, jeho kritici však upozorňujú, že zo strany Číny ide o trik, ktorým si chce zaviazať cudzie krajiny a zvýšiť tak svoju váhu na medzinárodnej scéne.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit Vladimir Putin – Kim Čong-un vo Vladivostoku

Viac k témam: Hodvábna cesta, Peking, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin ocenil iniciatívu novej Hodvábnej cesty, Rusko a Čína budú mať aj spoločné cvičenie © SITA Všetky práva vyhradené.