KODAŇ 29. apríla (WebNoviny.sk) – Veľryba bieluha morská s natesno upevneným postrojom pravdepodobne ruskej výroby vyvolala poplach u nórskych úradov a podnietila k špekuláciám, že ušla z ruského vojenského zariadenia.

Mala aj držiak na kameru

Na popruhu postroja, ktorý má tiež držiak na kameru, je napísané „výstroj St. Petersburg„, uviedol Jörgen Ree Wiig z nórskeho Riaditeľstva pre rybolov.

Ako v pondelok pokračoval, rybári z polárnych oblastí Nórska zaznamenali minulý týždeň krotkú bielu veľrybu plávajúcu naokolo s tesným postrojom. V piatok jej rybári postroj odňali a zaujímať sa o neho začala nórska armáda.

Konzultácie akademikov

Rusko má v Murmanskej oblasti na polostrove Kola na ďalekom severozápade veľké vojenské základne. Ako uviedol profesor Audun Rikardsen z nórskej univerzity v Tromsoe, veľryba pochádza „s najväčšou pravdepodobnosťou z ruskej námornej základne v Murmansku„.

Po konzultácii s kolegami akademikmi z Nórska a Ruska uviedol, že si nie je vedomý žiadneho programu alebo experimentu s bielymi veľrybami.

Viac k témam: ruská armáda, veľryba
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľryba s postrojom vyvolala v Nórsku poplach, zrejme ušla z ruskej vojenskej základne © SITA Všetky práva vyhradené.