BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol návrh ruského prezidenta Vladimira Putina o udeľovaní ruského občianstva Ukrajincom v zjednodušenom procese a sám navrhol, že bude dávať ukrajinské občianstvo „trpiacim“ Rusom.

V príspevku na sociálnej sieti Facebook, ktorý napísal v ukrajinčine a v ruštine, sa vyjadril, že si nemyslí, že ponuku zo strany Moskvy prijme veľa jeho krajanov.

Putin podpísal prezidentský dekrét

Ruské pasy im podľa neho poskytnú „právo byť zatknutý za pokojný protest“ a „právo nemať slobodné a konkurenčné voľby“.

„Ukrajinci sú slobodní ľudia v slobodnej krajine,“ napísal bývalý komik a ponúkol občianstvo „všetkým ľuďom, ktorí trpia pod autoritárskymi a skorumpovanými režimami“ a v prvom rade „Rusom, ktorí trpia najviac“.

Putin v stredu podpísal prezidentský dekrét, ktorý ponúka ruské občianstvo Ukrajincom žijúcim v separatistami kontrolovaných oblastiach v Donecku a Luhansku na východe Ukrajiny. V sobotu už uviedol, že Moskva zvažuje, či zjednoduší udeľovanie ruského občianstva všetkým Ukrajincom.

„Úplná deokupácia“ východnej Ukrajiny

Zelenskyj vo svojom príspevku tiež požaduje „úplnú deokupáciu“ východnej Ukrajiny a Krymu, pričom zdôraznil, že sa jeho krajina „nevzdáva“. Zároveň však uviedol, že je pripravený na rokovania s Ruskom o ozbrojenom konflikte na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal zhruba 13-tisíc životov.

„Dúfam, že Rusko je viac naklonené k rozhovoru ako k streľbe,“ napísal Zelenskyj. Možnosť stretnutia s novozvoleným prezidentom Ukrajiny v sobotu naznačil aj Putin, pričom sa tiež vyjadril, že by mali rokovať v prvom rade o konflikte.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: ruský prezident, ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj odmietol Putinov návrh o udeľovaní ruského občianstva Ukrajincom © SITA Všetky práva vyhradené.