BRATISLAVA 4. mája (WebNoviny.sk) – Minister obrany SR Peter Gajdoš a český minister obrany Lubomír Metnar v piatok v Bratislave spoločne pripomenuli pamiatku generála Milana Rastislava Štefánika.

Zanechal odkaz budúcim generáciám

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, od tragického úmrtia rodáka z Košarísk uplynulo v sobotu 100 rokov.

Generál Milan Rastislav Štefánik bol mužom, ktorý svojimi skutkami jednoznačne zanechal odkaz všetkým budúcim generáciám. Jeho životným krédom boli slová “veriť – milovať – pracovať“. Pretože skutočne len ten, kto verí, že môže zmeniť v štáte veci k lepšiemu, miluje svoju rodnú krajinu a pracuje v prospech spoločnosti, môže byť skutočne užitočným pre národ,“ povedal Gajdoš.

Podľa českého ministra obrany Metnara Česko-Slovensko prišlo smrťou Štefánika o jedného z najdôležitejších strojcov novodobej štátnosti spoločného štátu.

Odkaz Milana Rastislava Štefánika však žije ďalej. Je ozdobou slovenskej aj českej histórie a neoddeliteľnou súčasťou našich legionárskych tradícií,“ zdôraznil.

Účasť Česka na spomienkových podujatiach

Šéf slovenského rezortu obrany zároveň ocenil vysoko symbolický charakter podujatí, ktoré Slovensko a Česká republika organizovali v minulom roku v súvislosti so 100. výročím vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov a zároveň vyzdvihol účasť Česka aj na tohtoročných spomienkových podujatiach.

Zároveň ocenil účasť Vzdušných síl Armády ČR na spoločnom prelete leteckej techniky nad Mohylou Milana Rastislava Štefánika na Bradle.

Ministri majú zároveň rokovať o spolupráci medzi oboma krajinami v oblasti obrany, spoločného výcviku a vzdelávania profesionálnych vojakov, ako aj o projektoch spojených s modernizáciou pozemných a vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Viac k témam: výročie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministri obrany Gajdoš a Metnar si v Bratislave uctili pamiatku Milana Rastislava Štefánika © SITA Všetky práva vyhradené.