BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) – Štát chce zabezpečiť pandemickú vakcínu proti chrípke spoločným obstarávaním na úrovni Európskej únie. Na utorkovom rokovaní vlády kabinet schválil materiál pre zabezpečenie tejto vakcíny.

Konkrétny medicínsky výrobok

„Pandemická vakcína je už konkrétnym medicínskych výrobkom, na ktorý Európska komisia navrhla spoločné obstarávanie na úrovni Európskej únie. Dôvod je ten, že väčšina krajín sa pripravuje na pandémiu chrípky zabezpečením pandemickej vakcíny vopred,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva (MZ) pre agentúru SITA.

Európska komisia podľa ministerstva zistila, že je limitovaný počet potenciálnych výrobcov pandemickej vakcíny a väčšina krajín mimo Európskej únie už má s týmito výrobcami uzavreté dohody o predrezervácii pandemickej vakcíny.

V prípade, že nastane pandémia chrípky, krajiny Európskej únie podľa MZ riskujú, že nebudú mať prístup k pandemickej vakcíne vzhľadom na už predrezervované množstvá inými krajinami. Z tohto dôvodu Európska komisia iniciovala spoločné obstarávanie pandemickej vakcíny a ponúkla účasť všetkým členským štátom Európskej únie.

Mimoriadna situácia v Európskej únii

“Terajšia navrhovaná dohoda sa teda týka nákupu konkrétneho medicínskeho výrobku, ktorým je v tomto prípade pandemická vakcína pre prípad vyhlásenia pandémie chrípky alebo mimoriadnej situácie v krajinách Európskej únii,” konštatovalo ministerstvo. V prípade spoločného obstarávania iného medicínskeho výrobku na úrovni Európskej únie sa predpokladá podobný postup obstarania.

Dohoda o spoločnom obstarávaní zdravotníckych protiopatrení bola slovenskou delegáciou podpísaná ešte v roku 2014 v Luxemburgu. Je uzatvorená medzi Európskou komisiou a členskými štátmi na dobrovoľnej báze.

Každý členský štát, ktorý sa pripojil k tejto všeobecnej dohode, dostáva možnosť zúčastniť sa na ďalších čiastkových spoločných obstarávaniach na úrovni Európskej únie, ktoré sa týkajú nákupu konkrétnych medicínskych výrobkov.

Viac k témam: chrípka, Európska únia, premiér Slovenskej republiky, vakcína, verejné obstarávanie, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda chce pandemickú vakcínu proti chrípke zabezpečiť obstarávaním na úrovni Únie © SITA Všetky práva vyhradené.