WASHINGTON 11. mája (WebNoviny.sk) – Rozpočtový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa by viedol k výrazne vyšším deficitom, ako sľuboval, keď ho v marci zverejnili. Hlavným dôvodom je to, že plán je založený na príliš optimistickej prognóze ekonomického rastu.

Rozpočtový úrad Kongresu (CBO) odhaduje, že Trumpov rozpočet, ak by bol prijatý v navrhovanom rozsahu, by vytvoril deficit, ktorý by v nadchádzajúcom desaťročí bol o 2,7 bil. USD väčší, ako sľuboval rozpočtový úrad Bieleho domu.

CBO predpovedá, že deficit za roky 2020 až 2029 by bol v celkovej sume takmer 10 bil. USD. Biely dom prisľúbil, že celkový deficit za uvedené obdobie bude 7,3 bil. USD.

Dôvodom rozdielu je to, že Trumpov rozpočtový plán ráta s rastom ekonomiky v nadchádzajúcom desaťročí v priemere na úrovni 2,9 percenta ročne. CBO však predpokladá, že hospodársky rast USA bude v priemere 1,8 percenta ročne.

(1 EUR = 1,1193 USD)

Viac k témam: Kongres, rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Trumpov rozpočtový plán ráta s rastom ekonomiky, ale Kongresu sa nepáči výška deficitu © SITA Všetky práva vyhradené.