WASHINGTON 12. mája (WebNoviny.sk) – Čínsky vicepremiér Liou Che, ktorý viedol delegáciu Pekingu na rokovaniach o obchodných vzťahoch s USA, vyhlásil, že nedosiahnutie dohody o ukončení colnej vojny je „iba malým neúspechom“.

Vyjednávania budú pokračovať

Vyjednávania podľa neho budú pokračovať napriek zvýšeniu ciel na dovoz čínskych tovarov na americký trh.

Podpredseda čínskej vlády pred piatkovým odchodom z Washingtonu novinárom povedal, že je mierne optimistický, ale uzavretie dohody si bude vyžadovať, aby administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa súhlasila so zrušením ciel.

Napriek tomu vyjadril presvedčenie, že rokovania sa nezrútili. „Myslím si, že ide iba o malý neúspech v rokovaniach medzi oboma krajinami, ktoré sú nevyhnutné,“ konštatoval Liou Che.

Clá sú podstatou sporu

Uviedol však, že „podľa názoru Číny sú clá počiatočným bodom treníc v obchode a musia sa úplne zrušiť, ak sa má dohoda dosiahnuť“.

Čínsky vicepremiér ďalej povedal, že obe strany sa nezhodli v otázke množstva tovarov, ktoré sa Peking zaviaže nakúpiť od USA s cieľom pomôcť redukcii amerického obchodného deficitu.

„Myslíme si, že je to veľmi vážna problematika a nemôžeme svoj názor ľahko zmeniť,“ poznamenal.

Viac k témam: clá, colná vojna, obchodné rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovania USA a Číny o obchode sa nezrútili, čínsky vicepremiér je mierny optimista © SITA Všetky práva vyhradené.