gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – Rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache rezignoval na svoju funkciu.

Stalo sa tak po tom, čo nemecké médiá zverejnili video, na ktorom ponúka lukratívne vládne zákazky potenciálnej ruskej investorke za podporu v kampani pred voľbami v roku 2017.

Obeť politického útoku

Predseda krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v sobotu uviedol, že odstupuje, aby zabránil ďalšiemu poškodeniu vlády.

Zároveň povedal, že je „obeťou cieleného politického útoku“, pri ktorom použili nelegálne spôsoby. Ako však dodal, jeho správanie sa na spomínanom videu je „hlúpe a chyba“. Stracheho vo funkcii nahradí minister dopravy Norbert Hofer.

Nezákonná finančná podpora

Nemecký týždenník Der Spiegel a denník Süddeutsche Zeitung v piatok zverejnili spoločnú správu aj so spomínaným videom, ktoré bolo nakrútené tajne.

Na záznamoch možno vidieť Stracheho a ďalšieho predstaviteľa FPÖ Johanna Gudenusa, ako sa rozprávajú so ženou, ktorá tvrdí, že je bohatá Ruska a chce investovať v Rakúsku.

Okrem spomínaných zákaziek Strache vo videu tiež naznačil, že jeho strana nezákonne získavala finančnú podporu od zámožných darcov.

Autor videa je neznámy

Kto stretnutie, ktoré sa údajne uskutočnilo v roku 2017 vo vile na španielskom ostrove Ibiza, zorganizoval a kto ho nakrútil, nie je známe.

Škandál vyvolal špekulácie o budúcnosti vládnej koalície medzi protiimigračnou FPÖ a stredopravou Rakúskou ľudovou stranou kancelára Sebastiana Kurza. Ten by sa mal podľa predpokladov k situácii vyjadriť čoskoro.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: FPÖ Slobodná strana Rakúska, korupcia, škandál, vládne zákazky
Zdroj: Webnoviny.sk – Škandál v Rakúsku mal rýchlu dohru, vicekancelár Strache odstúpil z funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.