gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 19. mája (WebNoviny.sk) – Slovenské obce môžu do 13. augusta predkladať žiadosti o finančný príspevok na vybudovanie wifi zón na verejných priestranstvách. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vyhlásil 4. kolo výzvy WiFi pre Teba.

Žiadosti môžu podať elektronicky

„Pokrytie najmä slovenského vidieka vysokorýchlostným bezplatným internetom je pre nás prioritou. Z 10-miliónov eur vyčlenených na výzvu máme ešte dosť peňazí, aby sme uspokojili všetky žiadosti,“ uviedol vicepremiér Richard Raši. Mestá a obce môžu získať finančný príspevok v maximálnej výške 15-tisíc eur na jeden projekt.

Podľa pravidiel financovania štrukturálnych fondov sú žiadatelia povinní podieľať sa na spolufinancovaní projektu vlastnými zdrojmi vo výške päť percent z celkových oprávnených výdavkov a vyčleniť dostatočné finančné prostriedky vo svojich rozpočtoch na prevádzku wifi zón.

Úrad pre investície a informatizáciu chce starostov a primátorov čo najviac odbremeniť od byrokracie, žiadosti preto môžu podávať elektronicky cez systém ITMS. Keď sa starosta prihlási pomocou svojho eID, systém automaticky vyplní veľa údajov.

Lendak bol prvou úspešnou obcou

„Navyše sme žiadateľom pripravili aj vyplnený vzor žiadosti a súťažné podklady pre verejné obstarávanie,“ doplnil Raši. Agentúru SITA o tom informovala Barbora Šugárová z Odboru komunikácie a protokolu Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Počas troch hodnotiacich kôl WiFi pre Teba bolo predložených 381 žiadostí za viac ako päť miliónov eur a dosiaľ bolo s úspešnými žiadateľmi zazmluvnených už 95 projektov a ďalšie zmluvy sú v procese prípravy. Zóny s bezplatným internetom, ktorý využijú domáci obyvatelia i turisti, si môžu obce a mestá vybrať podľa uváženia.

S obcou Lendak podpísal úrad pre investície a informatizáciu zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku ako s úplne prvým úspešným žiadateľom. Obec poskytne svojim občanom prístup k internetu na obecnom úrade, námestí, zdravotnom stredisku či autobusovej zastávke.

Druhá výzva Európskej únie

Možnosť využívať bezplatný internet na verejných priestranstvách získalo najnovšie aj 108 slovenských obcí, miest a mestských častí, ktoré sa v apríli zapojili do v poradí druhej výzvy Európskej únie WiFi4EÚ. Rozpočet výzvy WiFi4EÚ je viac ako 50 miliónov eur a uspelo v nej 3 400 samospráv z celej Európskej únie.

Práve touto výzvou sa nechal inšpirovať úrad pre investície a informatizáciu pri spustení projektu WiFi pre Teba. Medzi slovenské lokality, ktorým sa podarilo získať finančné poukážky v prvej fáze výzvy WiFi4EÚ, patria napríklad Barca, Bytča, Hviezdoslavov, Močenok, Oravský Podzámok, Oščadnica, Párnica, Pezinok či Zohor.

Viac k témam: vicepremiér pre informatizáciu, Wi-Fi
Zdroj: Webnoviny.sk – Obce na Slovensku môžu získať peniaze na bezplatné wifi zóny, Rašiho úrad vyhlásil výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.