gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Americká spoločnosť Google obmedzila čínskemu výrobcovi telefónov Huawei používanie svojho operačného systému Android.

Trump dal na Huawei na čierny zoznam

Nové smartfóny Huawei tak môžu stratiť prístup k niektorým aplikáciám Google.

Tento krok prichádza po tom, čo administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zaradila Huawei na čierny zoznam spoločností, s ktorými americké firmy nemôžu obchodovať, pokiaľ na to nemajú licenciu.

Google v stanovisku uviedol, že „dodržiava vládne nariadenie a preveruje jeho dôsledky“. Zástupcovia Huawei sa k záležitosti odmietli vyjadriť.

Zhoršenie vzťahov medzi USA a Čínou

Ben Wood z poradenskej firmy CCS Insight odhaduje, že dopady tohto kroku budú pre Huawei veľké. Odstrihnutie čínskeho gigantu od aktualizácií Androidu by pre nové smartfóny Huawei mohlo znamenať, že stratia prístup aplikáciám, ako sú napríklad YouTube, Maps či Play Store.

Viaceré krajiny, medzi nimi USA, vyjadrili v posledných mesiacoch obavy, že čínska vláda využíva produkty Huawei na sledovanie. Čínsky technologický koncern tieto obvinenia rázne odmieta. Krok Washingtonu s veľkou pravdepodobnosťou prispeje k ďalšiemu zhoršeniu vzťahov s Pekingom, ktoré už značne zaťažuje aj aktuálna colná vojna.

Viac k témam: americký prezident, Google, Huawei
Zdroj: Webnoviny.sk – Nové smartfóny Huawei môžu stratiť prístup k niektorým aplikáciám Google © SITA Všetky práva vyhradené.