gtag('config', 'UA-130501671-1');

HAAG 23. mája (WebNoviny.sk) – Voľby do Európskeho parlamentu (EP) vo Veľkej Británii vo štvrtok skomplikoval aj nález nevybuchnutej bomby na stavenisku v Kingstone v severozápadnom Londýne.

Zatvorili volebné miestnosti

Po tomto náleze rýchlo zatvorili dve blízke volebné miestnosti, evakuovali aj viacero škôl a iných budov a ich obyvateľov zhromaždili v kostole, až kým bombu nedeaktivujú experti na zneškodňovanie výbušnín.

Voliči, ktorí patrili do dvoch zatvorených volebných miestností, môžu odvoliť na iných miestach.

Britské médiá okrem toho informujú, že volebné komisie v krajine vo štvrtok odopreli právo odvoliť stovkám občanov iných krajín Európskej únie (EÚ).

Rôzne odôvodnenia

Volebné komisie to odôvodnili rôzne, najčastejšie však šlo o problémy s formulárom „UC1“, ktorý podľa volebného zákona musí vypísať každý občan krajiny EÚ mimo Británie, ak chce voliť v tejto krajine.

Denník The Independent na základe informácií z rôznych častí krajiny usudzuje, že ide o veľmi rozšírený problém.

„Je to šokujúce – ľuďom, ktorí dlhé roky žijú, pracujú a majú rodiny v tejto krajine, ukazujeme otvorené nepriateľstvo a upierame im ich demokratické práva,“ zhodnotila situáciu Gina Miller, politická aktivistka bojujúca za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ.

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Nevybuchnutá bomba aj odopreté práva, eurovoľby v Británii sprevádzajú komplikácie © SITA Všetky práva vyhradené.