gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) tvrdí, že bola zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) účelovo zavádzaná. Ako uviedla vo svojom vyhlásení, VšZP na utorkovom rokovaní tvrdila, že nemocniciam ANS vyplatila 40 miliónov eur v ročnom ponímaní.

Súčasné zmluvy sú však podľa asociácie na 30 miliónov eur, čo poisťovňa následne potvrdila aj na tlačovej konferencii.

VšZP na rokovaní tvrdila, že nemocniciam združeným v ANS na pokrytie zákonného nároku na sociálny balíček a rekreačné poukazy neposkytne už žiadne zdroje, pretože ich údajne kryli pri zvýšení prostriedkov použitých na platy (účinné zákonom od 1. januára 2019),“ uviedla ANS.

VšZP v reakcii uviedla, že zverejnené informácie považuje za vytrhnuté z kontextu a členov ANS pozýva na konštruktívne rokovania o dofinancovaní nemocníc.

„Pomýlili“ sa o 30 miliónov eur

Poisťovňa tiež na rokovaní podľa ANS skonštatovala, že zdroje z navýšenia a dofinancovania, ktoré ohlásila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, tvoria pre VšZP 30 miliónov eur a celú sumu použije na krytie svojej straty.

V oficiálnych zápisoch z rokovaní 26. marca a 3. apríla 2019 predstavitelia VšZP jednoznačne deklarujú, že po dofinancovaní zákonné nároky spojené so sociálnym balíčkom a rekreačnými poukazmi vyplatia,“ tvrdí asociácia.

ANS tiež upozornila na tvrdenie poisťovne, že pri avizovanom navýšení zdrojov v zdravotníctve o 90 miliónov eur je ich podiel 30 miliónov eur.

Pri ich približne 60 % podieli poistencov tomu nerozumieme. Buď je teda dofinancovanie nižšie, alebo sa “pomýlili” o 30 miliónov eur,“ informovala asociácia.

Vzťahy s nemocnicami na Slovensku

Zástupcovia nemocníc pripomenuli aj vyjadrenie poisťovne, že nemocnice bude pozývať na individuálne rokovania k ich dofinancovaniu. Poisťovňa podľa ANS na stretnutí mala informovať, že asociácia prišla s číslami, ktoré sú pre sektor, no oni ich chcú pretaviť konkrétne na poistencov VšZP. To podľa ANS nie je pravda.

Údaje od individuálnych členov a ich potrebách na krytie legislatívnych nárokov na sociálny balíček a rekreačné poukazy sme posielali do VšZP od 9. apríla do 6. mája 2019,“ tvrdí asociácia.

VšZP v reakcii uviedla, že jej záleží na korektných vzťahoch nielen s ANS, ale s každou nemocnicou na Slovensku.

Na margo dnešného vyjadrenia ANS o rokovaniach s VšZP musíme, žiaľ, konštatovať, že zverejnené informácie považujeme za vytrhnuté z kontextu. Opakovane chceme deklarovať, že VšZP má povinnosť narábať s každým eurom tak, aby sme zabezpečili kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre našich poistencov. Každé jedno rokovanie s našimi partnermi vedieme práve s týmto zámerom,“ uviedla poisťovňa.

Rokovania o dofinancovaní

Najväčšia poisťovňa verí, že nemocnice združené v asociácii správne pochopia jej zámer rokovať s každou členskou nemocnicou ANS o dofinancovaní.

Každý dobrý hospodár vždy pred novou investíciou potrebuje vedieť, či jeho peniaze plnia účel, na ktorý boli poskytnuté,“ zdôraznila riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková. Práve to je podľa jej slov cieľom rokovaní s každou nemocnicou samostatne.

„Potrebujeme zistiť, kde a koľko peňazí chýba, aby sme si účty korektne vyrovnali,“ vysvetľuje. VšZP má záujem na adresnom dofinancovaní, nie na paušálnom vyrovnaní.

Požiadali ich o vyplnenie dotazníkov

Ako ďalej uviedla poisťovňa, od 1. januára 2019 navýšila platby nemocniciam združeným v ANS o viac ako 30 miliónov eur, čím partnerom kompenzovala výdavky na valorizáciu miezd v tomto roku.

Naše aktuálne analýzy totiž hovoria, že niektoré nemocnice by z navýšených zdrojov mali dokázať pokryť aj všetky legislatívne požiadavky nemocníc – mzdy, sociálny balíček, ako aj rekreačné poukazy. Treba si ich preto porovnať a veci si čo najskôr vyjasniť,“ konštatovala Ľubica Hlinková.

V tejto súvislosti už VšZP požiadala jednotlivé nemocnice o vyplnenie dotazníkov, v ktorých si vyžiadali informáciu o skutočných nákladoch na sociálny balíček, 20 nemocníc túto informáciu VšZP neposkytlo.

VšZP v žiadnom prípade nemá záujem o eskalovanie napätia. Všetkých členov ANS pozýva na konštruktívne rokovania o dofinancovaní nemocníc,“ uzavrela poisťovňa.

Viac k témam: ANS Asociácia nemocníc Slovenska, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Všeobecná zdravotná poisťovňa účelovo zavádzala, tvrdí asociácia nemocníc © SITA Všetky práva vyhradené.