gtag('config', 'UA-130501671-1');

TCHAJ-PEJ 24. mája (WebNoviny.sk) – V prvý deň platnosti zákona, ktorý ako prvý v Ázii povoľuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia, sa na Taiwane sobášia stovky párov. Taiwanské ministerstvo vnútra odhaduje, že v piatok uzavrie manželstvo približne 300 párov rovnakého pohlavia.

Budú mať plné manželské práva

Na základe novej legislatívy, o ktorú sa aktivisti za práva LGBT osôb usilovali dve desaťročia, budú mať takéto dvojice plné manželské práva v oblasti daní, poistenia či starostlivosti o deti.

Taiwanský ústavný súd v máji 2017 rozhodol, že ústava krajiny povoľuje homosexuálne sobáše a dal parlamentu dva roky na to, aby jej prispôsobil zákony. Zákon schválili pred týždňom.

Imidž demokratickej otvorenej spoločnosti

Akceptovanie homosexuálov na Taiwane sa prvý raz rozšírilo už v 90. rokoch, keď lídri dnes vládnucej Demokratickej pokrokovej strany začali tému presadzovať, aby pomohli Taiwanu získať imidž demokratickej otvorenej spoločnosti.

Taiwan sa oddelil od Číny po občianskej vojne, ktorá v roku 1949 v Pekingu vyniesla k moci komunistov. Peking stále trvá na tom, že ostrov je len jeho odštiepeneckou provinciou.

Viac k témam: homosexuálne manželstvá, LGBT
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Taiwane vstúpil do platnosti nový zákon, manželstvá uzavreli stovky homosexuálnych párov © SITA Všetky práva vyhradené.