gtag('config', 'UA-130501671-1');

BERLÍN 25. mája (WebNoviny.sk) – Rusko musí okamžite prepustiť tri ukrajinské plavidlá a 24 námorníkov, ktorých zadržalo v novembri.

V sobotu v Hamburgu o tom rozhodol Medzinárodný tribunál pre morské právo. Rusko sa pritom nezúčastnilo na nedávnom pojednávaní ani dnešnom vynesení verdiktu, svoj postoj sprostredkovalo len písomne.

Vlaňajšia konfrontácia v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne a Azovské more, znamenala opätovné zvýšenie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou v súvislosti s anexiou Krymu z roku 2014.

Tribunál vyzval obe strany, aby sa zdržali konania, ktoré by mohlo vystupňovať napätie alebo predĺžiť konflikt. Rusko musí podľa rozhodnutia vrátiť lode Ukrajine a námorníkov pustiť domov, netrvá však na ukončení ich stíhania.

Rozhodnutie tribunálu je právne záväzné, no nemá moc ho vynútiť. Obe strany by mali 25. júna podať správy o tom, ako ho dodržiavajú.

Viac k témam: konflikt v Kerčskom prielive (Ukrajina – Rusko), Medzinárodný tribunál pre morské právo
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodný tribunál pre morské právo rozhodol, že Rusko musí prepustiť ukrajinských námorníkov © SITA Všetky práva vyhradené.