gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Po marcových prezidentských voľbách sa v sobotu 25. mája na Slovensku opäť otvorili volebné miestnosti.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu (eurovoľbách) 2019 sa hlasuje v 5951 volebných miestnostiach a svoje právo môže využiť približne 4,45 milióna voličov. Volebné miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00. Do europarlamentu pôjde 14 slovenských zástupcov, jeden z nich sa však ujme mandátu až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

Svoje kandidátky do volieb pôvodne zaregistrovalo na Slovensku 31 strán a hnutí, ktoré do boja o 14 kresiel europoslancov vyslali 349 kandidátov a kandidátok.

Podľa údajov ministerstva vnútra sa však šiesti kandidáti vzdali kandidatúry a štyria kandidáti boli odvolaní. V pondelok odstúpenie z volieb oznámil predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Eurovoľby na Slovensku

Prvé voľby do Európskeho parlamentu sa u nás konali v roku 2004 a následne každých päť rokov, teda v roku 2009 a 2014.

Vo volebnom období 2014 až 2019 zastupovalo Slovensko v Európskom parlamente 13 europoslancov. Šiesti z nich pôsobili v najväčšej skupine – frakcii ľudovcov. Išlo o politikov zvolených za SDKÚ, KDH, SMK a Most-Híd, členmi teda boli Eduard Kukan, Ivan Štefanec, Anna Záborská, Miroslav Mikolášik, Pál Csáky a József Nagy.

Štyria poslanci zvolení za Smer-SD – Monika Beňová, Monika Smolková, Vladimír Maňka a Boris Zala – pôsobili vo frakcii socialistov. Do frakcie konzervatívcov a reformistov sa zaradila Jana Žitňanská (NOVA) a Branislav Škripek (zvolený za OĽaNO). Šéf Slobody a Solidarity Richard Sulík najprv patril do ALDE, neskôr prestúpil ku konzervatívcom a reformistom.

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu sa dozvieme neskôr ako pri iných typoch volieb. Priebežné výsledky zverejňované nebudú, pretože v mnohých štátoch sa volí v nedeľu. Konečné, oficiálne výsledky hlasovania, Štatistický úrad SR uverejní až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední, čo bude v nedeľu 26. mája o 23:00.

Online (minúta po minúte) – Eurovoľby 2019

priebeh volieb do Európskeho parlamentu

7:00 Na Slovensku sa otvorili volebné miestnosti, ktoré budú otvorené do 22:00.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019.

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Online: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.