gtag('config', 'UA-130501671-1');

aktualizované 27. mája 7:59

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – V eurovoľbách je už dohlasované vo všetkých štátoch Európskej únie. Na Slovensku voľby do Európskeho parlamentu vyhrala koalícia Progresívne Slovensko a Spolu so ziskom 20,11 percenta hlasov.

Kresiel europoslancov sa konkrétne ujmú za PS/Spolu Michal Šimečka, Michal Wiezik, Martin Hojsík a Vladimír Bilčík. Smer-SD budú v Európskom parlamente zastupovať Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel.

Kotlebovu ĽS NS budú reprezentovať Milan Uhrík a Miroslav Radačovský. Za KDH do „Bruselu“ nastúpi Ivan Štefanec a po brexite aj Miriam Lexmann. Za SaS budú v europarlamente sedieť Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca. Hnutie OĽaNO bude zastupovať Peter Pollák.

„Voľby boli pokojné,“ skonštatoval predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány s tým, že najvážnejší incident zaznamenali v Košiciach, kde sa vedľa volebnej miestnosti vyrojili včely. Komisia v súvislosti s voľbami prijala podľa jej predsedu 30 uznesení k rôznym podnetom.

Online (minúte po minúte)

reakcie na výsledky volieb do Európskeho parlamentu

7:59 Najviac preferenčných hlasov spomedzi zvolených kandidátov vo voľbách získala súčasná europoslankyňa Monika Beňová (89 472) zo Smeru-SD a najmenej jej kolega Robert Hajšel (13 773).

7:52 Naša takmer 23-percentná účasť v eurovoľbách je rekordná, no stále malá aj vzhľadom na to, že sa Slováci označujú za proeurópskych. Vo volebnom štúdiu RTVS to uviedol analytik Radovan Geist z portálu euractiv.sk s tým, že do svedomia by si mali vstúpiť politické strany. „Koalícia Progresívne Slovensko – Spolu bola jedna z mála strán, ktorá robila kampaň v teréne. Vedeli dostať k urnám viac svojich voličov,“ dodal analytik.

7:44 Podľa podpredsedníčky NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej si strana Sloboda a Solidarita trúfala na tri mandáty v Európskom parlamente. „Je mi ľúto, že sme obhájili dva. Mali by sme si teraz sadnúť a nastaviť zrkadlo, lebo nám tým chcú voliči jednoznačne niečo povedať,“ uviedla Nicholsonová. Eurovoľby pre ňu priniesli dve sklamania – ĽSNS na treťom mieste a Smer-SD na druhom mieste. „Sklamaní budú aj voliči ĽSNS, lebo zistia, že ich dvaja poslanci ostanú úplne izolovaní. Časom pochopia, že to boli zbytočne vyhodené hlasy,“ vysvetlila.

7:33 Našu najsilnejšiu parlamentnú stranu Smer-SD budú v europarlamente zastupovať Miroslav Číž, Robert Hajšel a Monika Beňová. „V Smere by sme mali byť lepší tím. O niektorých veciach by sme sa mali rozprávať otvorenejšie. Treba sa vrátiť medzi ľudí, lebo ľudia si to vážia,“ povedala europoslankyňa. Podľa nej Slovensko prišlo o dva mandáty, keďže do Európskeho parlamentu „idú zástupcovia fašistickej strany“.

7:17 Peter Pollák (OĽaNO) tvrdí, že málo politických strán robilo kampaň v teréne. Väčšina využívala podľa neho sociálne siete. Ako Róm chce v europarlamente otvárať rómske témy.

7:08 Dvaja zvolení europoslanci za stranu KDH Ivan Štefanec a Miriam Lexmann hodnotia eurovoľby pozitívne. „Pre KDH to sú už tretie voľby, ktoré dopadli veľmi dobre. Predtým to boli komunálne a župné voľby a verím, že budúci rok uspejeme aj v parlamentných voľbách,“ uviedol vo volebnom štúdiu RTVS Štefanec.

7:00 Vítame vás pri online textovom prenose (minúta po minúte), v ktorom vám prinesieme reakcie na výsledky volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa v krajinách Európskej únie konali od 23. do 26. mája. Na Slovensku sme hlasovali v sobotu 25. mája.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Eurovoľby 2019 (online): Politici reagujú na výsledky, najviac krúžkov získala Monika Beňová © SITA Všetky práva vyhradené.