gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Problém nájsť sudcov do disciplinárnych senátov, o ktorom sa v prostredí justície hovorilo už minulý rok, pretrváva. Na tlačovej besede to v pondelok skonštatoval minister spravodlivosti Gábor Gál.

Riešením by bolo zapájanie emeritných sudcov

Nie je to lukratívny post. Ani z hľadiska toho, čo majú riešiť, ani z hľadiska finančného ohodnotenia,“ povedal minister. Riešením by podľa neho mohlo byť zapájanie emeritných sudcov, teda tých, ktorí už nevykonávajú svoje povolanie.

Predsa len sú viacerí čiperní, na vrchole svojich schopností a odborných zdatností. Snažíme sa ich presvedčiť, že by ešte boli prínosom,“ uviedol Gál.

Je to nevďačná úloha

Podľa predsedníčky Najvyššieho súdu SR Daniely Švecovej je pozícia sudcu, ktorý posudzuje prešľapy svojich kolegov, nevďačnou úlohou.

Ale zato sme sudcovia, aby sme sa pokúsili zvládnuť aj takéto nepríjemné situácie. Pretože aj vo veciach, ktoré bežne rozhodujeme a netýkajú sa sudcov, tak tam tiež človek má často veľký problém a rozmýšľa, ale tu možno rozmýšľa dvakrát,“ povedala na margo disciplinárnych senátov.

Pre sudcu by však podľa Švecovej po zrelej úvahe nemalo byť problémom, aby rozhodol v neprospech kolegu sudcu. „Samozrejme za predpokladu, že to jeho konanie je kvalifikované ako disciplinárne previnenie,“ dodala Švecová.

Viac k témam: sudcovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Obsadiť disciplinárne senáty je naďalej problém, Gál navrhuje zapájanie emeritných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.