gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na 20. júna začiatok pojednávania v kauze miliónových zmeniek. Zároveň súd podľa rozpisu pojednávaní vytýčil ďalších päť pojednávacích dní na júl.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu v trestnej veci falšovania miliónových zmeniek. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková, dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti.

„Obžaloba bola pridelená senátu, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ uzavrela Kudjáková.

Priznal podpis štyroch zmeniek

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry 15. marca ukončil prípad „zmeniek“ s návrhom na podanie obžaloby. Pavol R. pred súdom začiatkom februára 2018 priznal podpis štyroch zmeniek s miliónovou hodnotou s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, „nebola by TV Markíza“.

Podľa Pavla R. je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila,“ uviedol Pavol R. s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia.

Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa Pavla R. kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok.

Predĺžili vysielaciu licenciu

Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať,“ dodal Pavol R.

Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požadovala firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariana K. Vyplatiť ich mali práve Pavol R. a spoločnosť Markíza Slovakia.

Markíza počas súdnych konaní dlhodobo spochybňovala pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Viac k témam: súd, TV Markíza, zmenky
Zdroj: Webnoviny.sk – Pred súd sa postaví Marián K. aj Pavol R., vytýčili termín pojednávania v kauze zmenky © SITA Všetky práva vyhradené.