BERLÍN 3. júna (WebNoviny.sk) – Dočasná rakúska kancelárka Brigitte Bierleinová sa v pondelok ujala svojej novej funkcie. Doterajšia predsedníčka Ústavného súdu povedie rakúsku vládu do volieb, ktoré by sa mali konať v septembri.

Šesťdesiatdeväťročná Bierleinová je historicky prvou rakúskou kancelárkou – doteraz tento post zastávali vždy iba muži. Šéfovať bude vláde zloženej z nestraníckych expertov.

Doterajší kabinet Sebastiana Kurza padol po tom, ako mu minulý pondelok vyslovil nedôveru parlament. Hlasovanie o vyslovení nedôvery Kurzovi navrhla opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a spolu s ňou zaň hlasovala aj Slobodná strana Rakúska (FPÖ), napriek tomu, že ešte pred niekoľkými dňami bola súčasťou Kurzovho kabinetu.

Krajne pravicová FPÖ bola dotlačená k odchodu z vlády v súvislosti so škandálom okolo videa, v ktorom už medzičasom bývalý šéf FPÖ a vicekancelár Heinz-Christian Strache ponúkal budúce štátne kontrakty údajnej príbuznej ruského oligarchu.

Viac k témam: FPÖ Slobodná strana Rakúska, SPÖ Sociálnodemokratická strana Rakúska, vyslovenie nedôvery
Zdroj: Webnoviny.sk – Brigitte Bierleinová sa ujala funkcie, Rakúsko má prvýkrát v histórii kancelárku © SITA Všetky práva vyhradené.