NITRA 3. júna (WebNoviny.sk) – Termálne vody v Podhájskej vykurujú skleníky s gerberami aj s paradajkami. Teplo na vyhrievanie čerpá farma Slovkvet z termálnych prameňov, o ktoré sa delí s miestnym termálnym kúpaliskom.

Ako uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, Slovensko je bohaté na zdroje geotermálnej energie, ktorá sa dá použiť napríklad na vykurovanie skleníkov či fóliovníkov, no túto možnosť využíva len hŕstka podnikateľov.

Je škoda, že obnoviteľné zdroje energie sú v slovenskom agrosektore využívané len výnimočne. Slovkvet je dôkazom toho, že aj vo veľkom sa dá pestovať ekologicky,“ povedala Matečná.

Na pestovanie nepoužívajú žiadne pesticídy

Táto technológia pestovania zaťažuje životné prostredie len minimálne. Majiteľ farmy Slovkvet Branislav Oremus na pestovanie nepoužíva žiadne pesticídy. Keď vykvitnú prvé kvety, do skleníkov s paradajkami vpúšťa čmeliaky, ktoré sa starajú o opelenie.

Skleníky sa rozprestierajú na ploche 2,6 hektára, z toho hektár pokrývajú gerbery a 1,6 hektára paradajky. Ročne sa v týchto skleníkoch urodí takmer 800 ton paradajok a vyrastú tu štyri milióny gerbier v 50-tich odrodách.

Správnym využívaním geotermálnej energie dokážeme v chladnejších mesiacoch udržiavať v skleníkoch stabilnú teplotu. Paradajky aj gerbery pestujeme v kokosovom vlákne, čo je v súčasnosti najmodernejší spôsob pestovania. Je to vlastne kokosová škrupina, rozdrvená a premiešaná s kôrou,“ priblížil Oremus.

Využívanie alternatívnych zdrojov energie

Podporujeme poľnohospodárov, ktorí chcú cestou využívania alternatívnych zdrojov energie zvyšovať energetickú efektívnosť svojho podniku a tiež znižovať záťaž na životné prostredie,” povedala ministerka Matečná.

Pôdohospodárska platobná agentúra vlani vyhlásila výzvu zameranú na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, v ktorej bolo alokovaných takmer desať miliónov eur. Do výzvy sa s projektmi zapojilo 11 žiadateľov o nenávratný finančný príspevok.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Termálne vody v Podhájskej vykurujú skleníky s gerberami aj s paradajkami

Viac k témam: minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV), obnoviteľné zdroje energie, slovenskí pestovatelia, vykurovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Matečná navštívila skleníky s paradajkami v Podhájskej, vykurujú ich termálne pramene © SITA Všetky práva vyhradené.