SKOPJE 3. júna (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že aliancia je pripravená privítať Severné Macedónsko ako svojho 30. člena. Vyjadril sa tak v pondelok po stretnutí s najvyššími predstaviteľmi krajiny v hlavnom meste Skopje.

Počas dvojdňovej návštevy ho sprevádzalo aj 29 veľvyslancov najvyššieho rozhodovacieho orgánu aliancie – Severoatlantickej rady.

Členské štáty NATO a Severné Macedónsko podpísali dohodu umožňujúcu členstvo krajiny v aliancii po tom, čo si táto bývalá juhoslovanská republika, známa donedávna ako Macedónsko, po dlhoročnom spore s Gréckom vo februári oficiálne zmenila svoj názov.

Vyriešenie tohto sporu jej otvorilo dvere do Európskej únie aj do NATO a zmenilo postoj Atén, ktoré dovtedy vstup Skopje do týchto organizácií blokovali.

Štrnásť členov NATO už prístup Severného Macedónska ratifikovalo. Krajina sa môže pripojiť k aliancii, keď tak spraví aj zvyšných 15 krajín.

Viac k témam: Európska únia, NATO, Republika Severné Macedónsko
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO je pripravené prijať Severné Macedónsko ako svojho člena, vyhlásil Stoltenberg v Skopje © SITA Všetky práva vyhradené.