CHARTÚM 3. júna (WebNoviny.sk) – Sudánske bezpečnostné sily zakročili v pondelok proti táboru demonštrantov v hlavnom meste Chartúm. Tábor obkľúčili a začali strieľať na stany, informovali svedkovia a samotní protestujúci.

Z oblasti stúpal dym, počuť bolo streľbu z automatických zbraní a výbuchy. Vojaci zatýkali ľudí, ktorí sa snažili z miesta utiecť. Blokujú tiež cesty k miestu protestov a civilistom nedovolia vyjsť do ulíc. Organizátori protestov uvádzajú najmenej piatich mŕtvych a množstvo zranených.

Žiadajú prechod na civilnú vládu

Krok armády prichádza po niekoľkotýždňovej patovej situácii, keď demonštranti žiadajú rýchly prechod na civilnú vládu po aprílovom zvrhnutí dlhoročného prezidenta Umara al-Bašíra.

Sudánske profesijné združenie (SPA), ktoré od minulého roka viedlo protesty proti al-Bašírovi a vojenskej vláde vyzvalo v pondelok Sudáncov na „úplnú občiansku neposlušnosť„.

Protestujúci žiadajú zvrhnúť vojenskú radu a vyzývajú ľudí, aby vyšli na protest do ulíc. Zákrok armády odsúdili už aj veľvyslanectvá Spojených štátov amerických a Veľkej Británie v Sudáne.

Vojenskí generáli sa odmietajú vzdať moci

Desiatky tisíc demonštrantov kempujú od 6. apríla pred armádnym veliteľstvom v Chartúme, epicentrom sudánskeho povstania, ktoré viedlo k vojenskému zvrhnutiu al-Bašíra.

Sľúbili zostať v uliciach, pretože podľa nich zmena nebola dostatočná. Lídri demonštrantov a predstavitelia armády rokujú o vytvorení prechodnej vlády.

Demonštranti vyzývajú na „obmedzené vojenské zastúpenie“ v suverénnej rade, ktorá by viedla krajinu trojročným obdobím prechodu k civilnej vláde. Obe strany sú rozdelené v otázke vytvorenia a vedenia takejto rady, keď sa vojenskí generáli odmietajú vzdať moci.

Al-Bašíra zatkli a uväznili

Armáda zvrhla al-Bašíra 11. apríla po štyroch mesiacoch protestov proti jeho 30-ročnej vláde, ktorú sprevádzali ozbrojené konflikty, občianska vojna a korupcia.

Al-Bašír okrem toho čelí na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) obvineniam z genocídy a vojnových zločinov v západosudánskom regióne Dárfúr. Vojenská rada, ktorá v krajine prevzala moc, al-Bašíra zatkla a uväznila.

Viac k témam: armáda, demonštrácia, streľba, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Armáda v Sudáne obkľúčila tábor demonštrantov žiadajúcich civilnú vládu a začala strieľať © SITA Všetky práva vyhradené.