gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny) – Náplasť s miliónmi pulzujúcimi kmeňovými bunkami môže podľa vedcov pomôcť opraviť škody po infarkte. S veľkosťou tri krát dva centimetre sa náplasť, vyrobená v laboratóriu zo vzoriek vlastných buniek pacienta, prišije na srdce. V tele sa následne premení na zdravý pracujúci sval. Uvoľňuje tiež chemikálie, ktoré opravujú a regenerujú existujúce srdcové bunky.

Bezpečný zákrok

Testy na králikoch ukazujú, že by malo ísť o bezpečný zákrok, uviedli na konferencii v anglickom Manchestri experti z Imperial College London. Testovania na pacientoch by sa podľa British Cardiovascular Society mohli začať v nasledujúcich dvoch rokoch.

K infarktu dochádza, keď upchatá artéria blokuje prívod krvi do srdcového svalu, ktorý následne nedostáva kyslík a živiny. Môže to viesť k oslabeniu pumpujúcej funkcie srdca a jeho nevyliečiteľnému poškodeniu.

Priama implantácia

Dúfame, že jedného dňa budeme môcť zaradiť srdcové náplaste medzi liečbu, ktorú budú môcť lekári rutinne ponúkať pacientom po zlyhaní srdca,“ povedal vedec Richard Jabbour. „Mohli by sme takúto náplasť predpísať spolu s liekmi pre niekoho so srdcovým zlyhaním, vybrať ju z priehradky a pacientovi priamo implantovať,“ dodal.

Zlyhanie srdca je vysiľujúci a život meniaci stav, na ktorý nie je liek, čo robí každodenné povinnosti neuveriteľne zložitými. Ak sa nám podarí dať srdce dokopy a pomôcť mu vyliečiť sa, mohli by sme zmeniť týmto ľuďom vyhliadky,“ dodal profesor Metin Avkiran z British Heart Foundation, ktorá výskum financovala.

Viac k témam: infarkt, vedci, výskum, zlyhanie srdca
Zdroj: Webnoviny.sk – Liečba po infarkte naberá nový smer, podľa vedcov by pomohli náplaste © SITA Všetky práva vyhradené.